<< powrót na stronę główną dziś jest: 11.11.2024 r.  
 


27.05.2007 - W Dębicy odbyły się Finały Grand Prix Polski w Pływaniu
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności / Strefa ekonomiczna

Harcerze przekazali burmistrzowi Światło Pokoju
19-12-2014

19 grudnia dębiccy harcerze przekazali na ręce burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka oraz jego zastępcy Jarosława Śliwy Beltejemskie Światło Pokoju.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski 15 grudnia i przekazywane będzie do 24 grudnia przez harcerzy do poszczególnych województw.
Dębickim harcerzom Światło Pokoju przekazane zostało 17 grudnia z Rzeszowa. Dzień później harcerze zaczęli odwiedzać dębickie urzędy, instytucje i szkoły przekazując dalej Światło. Jednym z pierwszych odwiedzonych miejsc był Urząd Miejski w Dębicy gdzie Światło Pokoju zostało przekazane burmistrzowi Mariuszowi Szewczykowi i jego zastępcy Jarosławowi Śliwie przez dębickich harcerzy.

„Idea Betlejemskiego Światła Pokoju, która zagościła w Polsce na początku lat ‘90  i od tego czasu jest w naszym kraju pielęgnowana  sprawia,  że zastanawiamy się nad takimi wartościami jak godność, prawda i tolerancja i stajemy się bardziej wrażliwi na problemy innych ludzi” – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk. 

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez radio i telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Słowacji. W pierwszej kolejności trafia do Krakowa i Częstochowy, a skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce.

"Przychodząc z Betlejemskim Światłem Pokoju, jak co roku chcemy przekazać, w raz z życzeniami, przesłanie. W tym roku są to słowa "Pokój jest w nas". I tego pokoju życzymy władzom samorządowym miasta u progu nowej kadencji oraz wszystkim mieszkańcom Dębicy - zawsze znajdujmy w sobie pokłady dobra i dzielmy się nim” - mówi Mateusz Cebula komendant  Hufca ZHP Dębica, zastępca komendanta chorągwi podkarpackiej ZHP.

Z Polski Światło harcerze przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

 

 

 

Podstrefa Dębica w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec

W rankingach atrakcyjności inwestycyjnej miast polskich Dębica znajduje się w gronie najwyżej lokowanych w swej kategorii. Usługi okołobiznesowe świadczą firmy consultingowe, oddziały i filie różnych banków, biura projektowe, firmy ubezpieczeniowe oraz kancelarie prawne.

Dębica ze względu na doskonałe usytuowanie na szlaku komunikacyjnym łączącym zachodnią i wschodnią granicę kraju (międzynarodowa droga E-40, a w przyszłości autostrada A4, a także magistrala kolejowa Wrocław-Kraków-Medyka), oraz bezpośrednia bliskość lotnisk w Rzeszowie i Mielcu - zapewnia przyszłym inwestorom dogodne i pewne warunki połączeń i transportu. Jednocześnie dynamiczna rozbudowa sieci dróg miejskich umożliwia pełne wykorzystanie powyższych atutów. 

Ponadto tereny zakupione przez miasto od Agencji Mienia Wojskowego, jak również tereny i budynki po byłej jednostce wojskowej, ze względu na usytuowanie jak i istniejącą infrastrukturę stanowią atrakcyjną ofertę inwestycyjną dla firm. Inwestorzy mogą liczyć na skrócenie do minimum formalności administracyjnych – tzw. „szybką ścieżkę” obsługi inwestorów. Oprócz tego każde zapytanie inwestora spotyka się z szybką i dostosowaną do konkretnych wymagań ofertą, przedstawioną przez Biuro Współpracy z Przedsiębiorcą UM w Dębicy, zajmującą się obsługą firm i inwestorów.
Atrakcyjność i celowość inwestowania na terenie Dębicy opiera się na następujących podstawach :
• młoda i bardzo dobrze wykształcona kadra
• zaplecze techniczne, kadrowe w istniejących na terenie miasta zakładach

Na terenie Obszaru Przemysłowego Dębica Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec zezwolenie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A w Warszawie na prowadzenie działalności gospodarczej uzyskała:
• Firma Oponiarska „Dębica” S.A.


Firma Oponiarska „Dębica” S.A. otrzymała 28 lutego 2008 roku zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w mieleckiej strefie. Spółka dostała tym samym zielone światło na rozpoczęcie w Dębicy inwestycji, która pozwoli na produkcję nowoczesnych opon wyższych klas. Projekt ma być realizowany w ciągu najbliższych czterech lat i ma kosztować 298 mln zł. W ramach inwestycji Firma Oponiarska „Dębica” S.A. planuje rozbudowę i modernizację istniejących nieruchomości, a także zakup oraz uruchomienie maszyn i urządzeń. Dzięki temu w Dębicy powstawać będzie kilka razy więcej zaawansowanych technicznie, wysokiej, jakości opon do nowoczesnych samochodów osobowych.
Planowana inwestycja potencjalnie zwiększy zatrudnienie w fabryce w Dębicy, o co najmniej 180 osób Po jej zakończeniu w 2011 roku TC Dębica S.A. będzie największym na świecie dostawcą opon produkowanych dla Goodyeara.


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej