Dębica to miasto malowniczo położone na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. W okolicy jest wiele miejsc godnych polecenia do odpoczynku. Wokół są zalesione wzgórza a przez miasto przepływa Wisłoka, na której każdego roku odbywają się spływy kajakowe. Latem czynny jest basen odkryty a ofertę rekreacyjną wzbogacają okoliczne ośrodki wypoczynkowe. Wokół Dębicy są także szlaki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.
Dębica Fot. Józef Ambrozowicz
Pierwszy dokument wspominający o istnieniu osady Dambicha pochodzi z 1293 roku. W 1358 roku król Kazimierz Wielki wydał zezwolenie Świętosławowi Gryficie na lokację osady miejskiej na prawie średzkim. Do rozwoju miasta przyczynił się wydany w 1446 roku przywilej na jarmarki i targi. W średniowieczu ważny ośrodek na szlaku kupieckim, następnie dotknięte pożarami i zniszczeniami miasto straciło na znaczeniu. Dębica odzyskała nowy charakter, kiedy ponad 70 lat temu powstały tu zakłady w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Tutaj Eugeniusz Kwiatkowski ulokował fabrykę gum jezdnych oraz fabrykę keru i walcownię metali kolorowych a w pobliskim Pustkowie zakład materiałów wybuchowych. Do dzisiaj zakłady przemysłowe dają utrzymanie większości rodzin z Dębicy liczącej obecnie blisko 48 tysięcy mieszkańców. Największym pracodawcą jest dziś Firma Oponiarska, znana w całej Polsce z opon sygnowanych marką ”Dębica”.
Dębicki Rynek Fot. Tomasz Rowiński
Rozwój przemysłu spowodował także rozwój klubów sportowych i z czasem to również one rozsławiły miasto. Sportowcy z działającego od ponad 100 lat klubu „Wisłoka” zdobyli 40 medali na Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata i Europy. Miejscową kuźnią pięściarzy był klub „Igloolpol”, który dziala od ponad 30 lat. Także dzisiaj kluby sportowe działają prężnie a miasto dysponuje znakomitą bazą, która jest miejscem licznych zgrupowań sportowych klubów z całej Polski. W Dębicy są także dobre warunki do rozwoju talentów artystycznych. Tutaj urodził się i pobierał pierwsze lekcje muzyki kompozytor Krzysztof Penderecki.
Krzysztof Penderecki podczas koncertu w Kościele Św. Ducha
Miejscem plenerowych imprez i celem rodzinnych spacerów jest Rynek. To tutaj, co roku, latem odbywają się Dni Dębicy.
|