<< powrót na stronę główną dziś jest: 13.06.2024 r.  
 


09.06.2014 - Dębickie Amazonki strzelały na boisku „karne” w ramach akcji „Razem wygrywamy z rakiem piersi
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności / Parafie

Harcerze przekazali burmistrzowi Światło Pokoju
19-12-2014

19 grudnia dębiccy harcerze przekazali na ręce burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka oraz jego zastępcy Jarosława Śliwy Beltejemskie Światło Pokoju.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski 15 grudnia i przekazywane będzie do 24 grudnia przez harcerzy do poszczególnych województw.
Dębickim harcerzom Światło Pokoju przekazane zostało 17 grudnia z Rzeszowa. Dzień później harcerze zaczęli odwiedzać dębickie urzędy, instytucje i szkoły przekazując dalej Światło. Jednym z pierwszych odwiedzonych miejsc był Urząd Miejski w Dębicy gdzie Światło Pokoju zostało przekazane burmistrzowi Mariuszowi Szewczykowi i jego zastępcy Jarosławowi Śliwie przez dębickich harcerzy.

„Idea Betlejemskiego Światła Pokoju, która zagościła w Polsce na początku lat ‘90  i od tego czasu jest w naszym kraju pielęgnowana  sprawia,  że zastanawiamy się nad takimi wartościami jak godność, prawda i tolerancja i stajemy się bardziej wrażliwi na problemy innych ludzi” – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk. 

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez radio i telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Słowacji. W pierwszej kolejności trafia do Krakowa i Częstochowy, a skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce.

"Przychodząc z Betlejemskim Światłem Pokoju, jak co roku chcemy przekazać, w raz z życzeniami, przesłanie. W tym roku są to słowa "Pokój jest w nas". I tego pokoju życzymy władzom samorządowym miasta u progu nowej kadencji oraz wszystkim mieszkańcom Dębicy - zawsze znajdujmy w sobie pokłady dobra i dzielmy się nim” - mówi Mateusz Cebula komendant  Hufca ZHP Dębica, zastępca komendanta chorągwi podkarpackiej ZHP.

Z Polski Światło harcerze przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

 

Parafie:

 

  Parafia rzymskokatolicka
  p.w. Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej
  ul. 3 Maja 1
  tel. (0 14) 681-42-80, 681-42-81
  
www.parkrzyzasw-debica.tarnow.opoka.org.pl
  e-mail: parmbb@tarnow-opoka.org.pl

  Parafia rzymskokatolicka
  p.w. Matki Bożej Anielskiej
  ul. Chopina 2
  tel. (0 14) 670-30-47

  http://www.parmba-debica.tarnow.opoka.org.pl

 

  Parafia rzymskokatolicka
  p.w. Miłosierdzia Bożego
  ul. Mickiewicza 2
  tel. (0 14) 681-24-01
  
www.milosierdzie.debica.pl/
  e-mail: gm@milosierdzie.debica.pl


  Parafia rzymskokatolicka
  p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa

  http://www.debica-nspj.tarnow.opoka.org.pl  
  ul. Orla 47
  tel. (0-14) 67-78-188

  Parafia rzymskokatolicka
  p.w. Św. Jadwigi
  ul. Św. Jadwigi 11
  tel. (0 14) 683-34-45
  
www.swjadwiga.parafia.info.pl


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej