<< powrót na stronę główną dziś jest: 4.05.2024 r.  
 


02.06.2008 - Nie musisz zwyciężać – walcz
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności / Aktualnosci

Harcerze przekazali burmistrzowi Światło Pokoju
19-12-2014

19 grudnia dębiccy harcerze przekazali na ręce burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka oraz jego zastępcy Jarosława Śliwy Beltejemskie Światło Pokoju.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski 15 grudnia i przekazywane będzie do 24 grudnia przez harcerzy do poszczególnych województw.
Dębickim harcerzom Światło Pokoju przekazane zostało 17 grudnia z Rzeszowa. Dzień później harcerze zaczęli odwiedzać dębickie urzędy, instytucje i szkoły przekazując dalej Światło. Jednym z pierwszych odwiedzonych miejsc był Urząd Miejski w Dębicy gdzie Światło Pokoju zostało przekazane burmistrzowi Mariuszowi Szewczykowi i jego zastępcy Jarosławowi Śliwie przez dębickich harcerzy.

„Idea Betlejemskiego Światła Pokoju, która zagościła w Polsce na początku lat ‘90  i od tego czasu jest w naszym kraju pielęgnowana  sprawia,  że zastanawiamy się nad takimi wartościami jak godność, prawda i tolerancja i stajemy się bardziej wrażliwi na problemy innych ludzi” – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk. 

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez radio i telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Słowacji. W pierwszej kolejności trafia do Krakowa i Częstochowy, a skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce.

"Przychodząc z Betlejemskim Światłem Pokoju, jak co roku chcemy przekazać, w raz z życzeniami, przesłanie. W tym roku są to słowa "Pokój jest w nas". I tego pokoju życzymy władzom samorządowym miasta u progu nowej kadencji oraz wszystkim mieszkańcom Dębicy - zawsze znajdujmy w sobie pokłady dobra i dzielmy się nim” - mówi Mateusz Cebula komendant  Hufca ZHP Dębica, zastępca komendanta chorągwi podkarpackiej ZHP.

Z Polski Światło harcerze przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

 

Regulacja potoku Budzisz 25-09-2009

Miasto Dębica dostało kolejną pulę pieniędzy – ponad milion złotych - na realizację inwestycji pn. „ Regulacja potoku Budzisz w celu zabezpieczenia przeciwpowodziowego wschodniej części Dębicy – etap I”.
Wniosek o płatność został pozytywnie zweryfikowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Przedmiotem inwestycji jest przebudowa koryta potoku Budzisz. Projekt obejmuje umocnienie dna i skarp potoku, wykonanie przepustów skrzynkowych oraz przebudowę mostów, przepustów i kładek dla pieszych.

W wyniku realizacji projektu zostanie zabezpieczonych przed powodzią: 79 gospodarstw domowych, 6 przedsiębiorstw oraz 2 obiekty infrastruktury technicznej. Przed powodzią zostanie zabezpieczony obszar 57 ha. Eliminacja ryzyka związanego z powodziami wpłynie na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej obszaru objętego projektem.

_____________________________________

Dzięki regulacji potoku będzie bezpieczniej
13-05-2009


Trwają prace przygotowawcze do kolejnego etapu regulacji potoku Budzisz w Dębicy.
- Przekazano plac budowy, wycięto drzewa, umowa z wykonawcą jest już podpisana – informuje Krzysztof Krawczyk – zastępca burmistrza Dębicy.
Regulacja kolejnego etapu potoku Budzisz będzie obejmować 837 metry bieżące od ul. Lwowskiej do ul. Rzeszowskiej w Dębicy. Inwestycja podczas której zostanie umocnione dno i skarpy potoku, wybudowane przepusty skrzynkowe będzie kosztować prawie pół miliona złotych.
- Dzięki tej inwestycji kilkadziesiąt rodzin nie będzie się musiało obawiać o swoje życie i mienie. Szczególnie ważne jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego etapami sukcesywnie regulujemy potok Budzisz – mówi Krzysztof Krawczyk – zastępca burmistrza Dębicy.
Zakończenie prac przewidziano na 30 października 2009 roku.
Projekt zatytułowany „Regulacja potoku Budzisz w celu zabezpieczenia przeciwpowodziowego wschodniej części Dębicy – etap I” został złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wynosi 2 900 535 zł. Uzyskano dotację ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 2 465 454 zł., co stanowi aż 85% wartości całej inwestycji

_____________________________________

Nie będzie już podtopień
02-10-2008


Trwają prace związane z przebudową koryta potoku Budzisz na odcinku od torów PKP do ul. Rzeszowskiej. Przy intensywnych ulewach potok wylewał podtapiając pobliskie ogródki działkowe. Inwestycja obejmuje regulację koryta wraz z umocnieniem na długości 826 metrów, rozbiórkę istniejących przepustów i kładek pieszych betonowych.
Inwestycję, którą finansuje Urząd Miejski i Urząd Marszałkowski kosztować będzie milion 308 tysięcy. Drugi etap będzie obejmował przebudowę potoku na odcinku od ul. Rzeszowskiej do obwodnicy. Władze miasta obecnej kadencji szczególny nacisk kładą na bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie na zabezpieczenie ulic, potoków przed powodzią.
- Złożyliśmy wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego, żeby uzyskać pieniądze na dofinansowanie dalszego odcinka potoku Budzisz. W ciągu najbliższych tygodni dowiemy się czy nasz wniosek został uwzględniony – mówi Krzysztof Krawczyk – zastępca burmistrza Dębicy.
Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie przez RPO prace związane z przebudową kolejnego odcinka rozpoczną się w 2009 roku.

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej