<< powrót na stronę główną dziś jest: 3.06.2023 r.  
 


16.06.2014 - Dębicki Jarmark oraz „Dembicka Giełda Staroci” w Dębicy 14 czerwiec 2014r. + foto
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności / Sport im Debica

Harcerze przekazali burmistrzowi Światło Pokoju
19-12-2014

19 grudnia dębiccy harcerze przekazali na ręce burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka oraz jego zastępcy Jarosława Śliwy Beltejemskie Światło Pokoju.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski 15 grudnia i przekazywane będzie do 24 grudnia przez harcerzy do poszczególnych województw.
Dębickim harcerzom Światło Pokoju przekazane zostało 17 grudnia z Rzeszowa. Dzień później harcerze zaczęli odwiedzać dębickie urzędy, instytucje i szkoły przekazując dalej Światło. Jednym z pierwszych odwiedzonych miejsc był Urząd Miejski w Dębicy gdzie Światło Pokoju zostało przekazane burmistrzowi Mariuszowi Szewczykowi i jego zastępcy Jarosławowi Śliwie przez dębickich harcerzy.

„Idea Betlejemskiego Światła Pokoju, która zagościła w Polsce na początku lat ‘90  i od tego czasu jest w naszym kraju pielęgnowana  sprawia,  że zastanawiamy się nad takimi wartościami jak godność, prawda i tolerancja i stajemy się bardziej wrażliwi na problemy innych ludzi” – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk. 

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez radio i telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Słowacji. W pierwszej kolejności trafia do Krakowa i Częstochowy, a skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce.

"Przychodząc z Betlejemskim Światłem Pokoju, jak co roku chcemy przekazać, w raz z życzeniami, przesłanie. W tym roku są to słowa "Pokój jest w nas". I tego pokoju życzymy władzom samorządowym miasta u progu nowej kadencji oraz wszystkim mieszkańcom Dębicy - zawsze znajdujmy w sobie pokłady dobra i dzielmy się nim” - mówi Mateusz Cebula komendant  Hufca ZHP Dębica, zastępca komendanta chorągwi podkarpackiej ZHP.

Z Polski Światło harcerze przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

 

Sport
 
Dębica hat eines der besten Sportzentren in Podkarpacie. Es besitzt zwei Schwimmbädern: ein Hallenbad mit Olympiamaßen an der Piłsudski Strasse und ein Freibad für die Sommersaison an der Sobieski Strasse. Dębica war mehrmalig Veranstalter der polnischen Meisterschaften und des Grand Prix Polen im Schwimmen, der Europameisterschaften im Flossenschwimmen und anderer internationaler Wettbewerbe. In der Sporthalle gibt es auch ein Kunsteisfeld, wo die Hockeymannschaften aus Dębica und anderen Städten trainieren. Hier trainiert auch die Sektion Schaulaufen.

Dębica ist Treffpunkt verschiedenster Sportverbände. Trainings finden auf mehreren Fußballspiel-,Leichtathletik- sowie Tennisplätzen, in Sporthallen, Volley- und Handballspielplätzen statt. Im nahe gelegenen Straszęcin befindet sich ein professionelles Sportzentrum, welches als Trainingzentrum von vielen Fußballmannschaften der Oberliga genutzt wird. In der Vergangenheit trainierte hier auch die polnische Nationalmannschaft.

 
Seit 100 Jahren wirkt in der Stadt der Sportklub „Wisłoka Dębica“. Die meisten Erfolge des Klubs hat die Sektion Ringen. Wettkämpfer aus dem Klub „Wisłoka“ erkämpften olympische Goldmedaillen, polnische, Europa- und Weltmeistertitel. Ein weiterer wichtiger Klub mit bedeutenden Errungenschaften im Fußball und im Boxkampf ist der seit 30 Jahren wirkende LKS„ Igloopol”.

 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej