<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.04.2024 r.  
 


19.10.2010 - Stwory leśne w Galerii Sztuki MOK
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dębickie nekropolie
30-10-2007

Dębicki stary cmentarz powstał na początku XIX – wieku. Leżą tu pochowani znani dębiczanie, patrioci, zwykli obywatele. Od kilku lat działa Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem.

Towarzystwo powstało z inicjatywy ks. Ryszarda Piaseckiego, proboszcza parafii Św. Jadwigi. Nekropolia wkrótce będzie obchodziła 200 – lecie. Na odnowę grobów i muru znani dębiczanie, samorządowcy, nauczyciele, lekarze zbierają datki do puszek. Na cmentarzu parafialnym pochowani są ludzie zasłużeni dla regionu m.in. Kazimierz Wilusz, notariusz, burmistrz Dębicy w latach 1904-1908.

Znajduje się tu także neogotycka kaplica grobowa Raczyńskich. To tutaj leży rodzina Krzysztofa Pendereckiego, Janusz Penderecki, adwokat i lekarz oraz adwokat Tadeusz Penderecki. Słynny kompozytor każdego roku ok. godz. 13 odwiedza dębicki cmentarz. Na starym cmentarzu odnajdziemy grób notariusza Kazimierza Wilusza, byłego burmistrza Dębicy, hrabiego Dominika Reya, zgładzonego podczas rabacji i wielu innych.

- Cmentarz stary to nie tylko zabytkowe grobowce ale także zabytkowy drzewostan – mówi Jacek Dymitrowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej. – To historia naszego miasta.

Obok cmentarza Starego znajduje się cmentarz wojskowy a tuż za nim cmentarz żydowski, na którym rok temu ułożono pomnik z macew. Na cmentarzu wojskowym jest zbiorowa mogiła 54 ofiar hitleryzmu, żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych 2 lutego 1944 roku w Dębicy. Znajduje się tutaj także grób Jerzego Żuławskiego, pisarza należący do najstarszych nagrobków na cmentarzu wojskowym. Pochodzi z 1915 roku. Obok jest grób Walerii Szalay – Groele, autorki wielu powieści historycznych i libretto „Legenda Bałtyku”. Była nauczycielką w Przecławiu i Dębicy, członkinią organizacji wojskowych. Na końcu cmentarnej alejki znajduje się symboliczna mogiła dębiczan zamordowanych na Syberii.

Każdego roku na dębickich nekropoliach zbierane są także pieniądze na działalność Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

 


Grób Friedbergów


Grób Walerii Szalay - Groele


Mieszkańcy Dębicy składają kwiaty na grobie Sybiraków



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej