<< powrót na stronę główną dziś jest: 5.05.2024 r.  
 


21.04.2008 - Lekarze zadowoleni z mistrzostw w Dębicy
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Wyższa kultura z „Kurtyną”
07-03-2011

Dom Kultury Śnieżka MOK bierze udział w kolejnej edycji konkursu Dom z Wyższą Kulturą. Jest to ogólnopolska akcja skierowana do placówek kulturalnych, której celem jest dofinansowanie najciekawszych projektów, aktywizujących lokalną społeczność. Dębicką propozycją jest realizacja Festiwalu Teatru Amatorskiego Kurtyna.

Konkurs realizowany jest przez Alior Bank, we współpracy z tygodnikiem "Newsweek Polska”, dziennikiem "Fakt” oraz Narodowym Centrum Kultury. Cztery instytucje, które zgłoszą najlepsze pomysły na projekt w jednej z kategorii: kultura, edukacja, integracja oraz sport i rekreacja, otrzymają po 15 tys. zł na ich realizację. Laureaci konkursu zostaną wyłonieni w 3 etapach: rekomendacja dyrektora oddziału, wybór przez kapitułę konkursu – spośród zaakceptowanych projektów jury wybierze 16-20 najciekawszych i trzeci etap -głosowanie w Internecie – to internauci oraz czytelnicy dokonają ostatecznego wyboru czterech najlepszych projektów, a Alior Bank przekaże zwycięzcom dofinansowanie na ich realizację. Propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy uzyskała rekomendację dyrektora lokalnego oddziału Alior Banku i liczy na akceptację kapituły konkursu. Gdy ją uzyska wszystko zostanie w rękach dębickich internautów. Głosowanie odbywać się będzie w dniach 21 marca – 4 kwietnia.

Powstał kilkuetapowy projekt, którego najważniejszym celem jest promocja dębickiego amatorskiego ruchu teatralnego, skupionego wokół DK „Śnieżka” oraz popularyzacja teatru jako dziedziny sztuki.

Dom Kultury Śnieżka jest najstarszą placówką kulturalną w regionie. Tradycje teatralne sięgają okresu międzywojennego, kiedy to powstały pierwsze amatorskie inscenizacje. Przez lata działały tu grupy artystyczne wystawiające spektakle adresowane do dzieci, młodzieży
i dorosłych. Stąd wyszło kilka pokoleń odbiorców i twórców kultury i sztuki. Tu pierwsze sceniczne kroki stawiali m.in. Anna Augustynowicz, reżyser teatralny oraz aktorzy Mariusz Kiljan i Robert Chodur.

Tradycja ta jest wciąż kontynuowana. W placówce działają dwie dziecięce grupy teatralne, jedna młodzieżowa oraz Teatr Kurtyna, stanowiący niejako centrum amatorskiego ruchu teatralnego. Corocznie odbywają się tu cztery przeglądy teatralne i dwa konkursy recytatorskie. Wokół DK Śnieżka skupionych jest poza tym kilka grup amatorów teatru, realizujących swoje produkcje na przystosowanej do tego celu scenie. Są to nie tylko zespoły młodzieżowe, ale także te działające przy dębickich domach opieki społecznej i warsztatach terapii zajęciowej. Festiwal Teatrów Amatorskich będzie więc także okazją do integracji międzypokoleniowej i społecznej. Pozwoli pokazać szerszej publiczności wartościową sztukę tworzoną przez młodych ludzi oraz osoby niepełnosprawne i potrzebujące.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie premiera dębickiego Teatru Kurtyna w reżyserii Pawła Szumca, współpracującego z krakowskimi teatrami Bagatela i J. Słowackiego.
W obsadzie znajdą się członkowie lokalnej społeczności wybrani w castingu. Scenariusz spektaklu zostanie wyłoniony w konkursie. Następnie opracowana zostanie scenografia, której forma i kształt również wyniknie z konkursu. Powstaną kostiumy i muzyka towarzysząca inscenizacji.

Podczas festiwalu wystawione zostaną trzy spektakle przygotowane przez różne grupy społeczne. Pierwszy zostanie wyłoniony z pośród laureatów młodzieżowych przeglądów teatralnych odbywających się rokrocznie w DK Śnieżka. Uzdolnionej i chcącej pokazywać swoje produkcje młodzieży jest bowiem wiele w Dębicy i przyległych gminach. Ich spektakle stoją nierzadko na wysokim poziomie, dzięki festiwalowi będą mogli pokazać się szerszej publiczności. Podobnie z kolejnymi dwoma inscenizacjami, stworzonymi przez wychowanków warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej, wystawiających swoje amatorskie produkcje przy okazji przeglądów twórczości osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Ten występ pozwoli im na większą integrację ze społeczeństwem, nierzadko nie znającym talentów grup tworzących rzeczy o niezwykłej wartości. Ponadto wszyscy twórcy zostaną uhonorowani pamiątkowymi nagrodami.

Warsztaty towarzyszące imprezie, zaplanowanej na październik, prowadzone przez zaproszonych twórców, przybliżą wszystkim zainteresowanym istotę teatru. Uczestnicy zajęć będą mogli poznać technikę i teorię tej dziedziny sztuki. Pierwszego dnia festiwalu zaplanowano warsztaty aktorskie, obejmujące m.in. ruch sceniczny i emisję głosu. W tym dniu odbędą się też pierwsze inscenizacje. Wystąpią laureaci młodzieżowych przeglądów teatralnych oraz grupy z ośrodków wsparcia. Na drugi dzień odbędą się warsztaty reżyserii i scenopisarstwa. Zwieńczeniem festiwalu będzie premiera nowego spektaklu Teatru Kurtyna.



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej