<< powrót na stronę główną dziś jest: 23.07.2024 r.  
 


16.11.2011 - Raut patriotyczny i charytatywny dla Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Wizyta radnych miasta w Mielcu
05-03-2007

Pierwsze ustalenia współpracy między Dębicą i Mielcem zapadły w poniedziałek (5 marca) podczas wizyty jaką dębiczanie złożyli na zaproszenie prezydenta Mielca Janusza Chodorowskiego. W przyszłym tygodniu na szkolenie do Mielca pojadą dębiccy nauczyciele.

W delegację, w której przewodniczyli burmistrz Paweł Wolicki i sekretarz miasta Jan Warzecha, dębiccy radni, pracownicy miejskich instytucji i przedsiębiorcy wyruszyli autobusem wyprodukowanym w Czechach. Nie jest to bez znaczenia, bo oba miasta przygotowują wspólny projekt na reorganizację Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Autobus był testowany w obu miastach, być może tego typu autobusy będą zakupione przez oba przedsiębiorstwa. Poza zakupem autobusów przebudowany w obu miastach, podczas realizacji projektu, zostanie układ komunikacyjny i przystanki. Mają one zostać także wyposażone w elektroniczny rozkład jazdy. Wspólnym przedsięwzięciem ma być także utworzenie linii autobusowej łączącej Dębicę i Mielec.
Jednak nie tylko MKS-y połączą oba miasta. Współpraca ma objąć wiele innych dziedzin: inwestycje, sport, kulturę, oświatę. Radni pod przewodnictwem Jana Borka i jego zastępców - Stanisława Leskiego i Tadeusza Świątka obejrzeli w Urzędzie Miejskim w Mielcu film o tym mieście, zwiedzili najnowsze inwestycje, w tym przebudowane Centrum Kultury oraz zapoznali się z działaniem Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu i obejrzeli Specjalną Strefę Ekonomiczną „Euro – Park Mielec” .
Było to pierwsze spotkanie w tak szerokim gronie, ale drugie, na którym włodarze obu miast podjęli temat współpracy. Spotkanie miało na celu zapoznanie samorządu dębickiego z Mielcem. W nieodległej przyszłości planowana jest rewizyta mielczan w Dębicy.
Zarówno prezydent Janusz Chodorowski, jak i burmistrz Paweł Wolicki podkreślali, że oba miasta nie powinny ze sobą rywalizować a raczej się uzupełniać w ofercie dla mieszkańców, zwiedzających, jak również inwestorów.
- Nie tylko przez rywalizację można się rozwijać –mówi Paweł Wolicki. - Jeśli w Dębicy powstał duży basen, to nie znaczy, że Mielec będzie lepszy, jeżeli wybuduje większy. W zamian może wybudować inny wielki obiekt, który przyciągnie do Mielca mieszkańców Dębicy i innych miast. Takim wspólnym działaniom sprzyja bliska odległość, dogodne połączenie drogowe, wielkość i przemysłowy charakter obu miast. To jedyny sposób na konkurowanie ze stolicą województwa.
Od lat oba miasta współpracują w przedsięwzięciach kulturalnych. Jacek Tejchma, dyrektor Mieleckiego Centrum Kultury podkreślił wieloletnią współpracę z dębickim plastykiem Ryszardem Kucabem, kierownikiem Galerii MOK, Janem Borkiem, Pawłem Adamkiem, twórcami widowisk operowych oaz obecną na spotkaniu w Mielcu Martą Szczyrek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.


Dębiccy radni przyjęci zostali na sali obrad Urzędu Miasta w Mielcu


Fot. Tomasz Rowiński


Jan Borek, przewodniczący Rady Miasta w Dębicy przedstawił delegację dębicką


zwiedzanie mieleckiego urzędu


Zwiedzanie Mielca


Zwiedzanie Mieleckiego Centrum Kultury


Pożegnanie z władzami Mielca

 
Powyższe działania dotyczą Programu dla Dębicy:

  • Realizacja działań wspólnych mogących przynieść korzyści zarówno miastu Dębica, jak też gminom sąsiednim, co w efekcie stworzy większe możliwości pozyskania funduszy strukturalnych z Unii Europejskiej
  • Szeroka promocja miasta i regionu jako społeczności zorganizowanej w działaniu i walce o środki unijne


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej