<< powrót na stronę główną dziś jest: 19.06.2024 r.  
 


07.12.2009 - Orkiestra ma 50 lat
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Inkubator przyniósł efekty
30-12-2009

Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu zakończyło realizację Inkubatora Organizacji Pozarządowych Powiatu Dębickiego. Ze szkoleń i porad prawnych skorzystało 35 organizacji, łącznie 92 osoby. Uroczyste zakończenie projektu i wręczenie certyfikatów odbyło się 29 grudnia br.

- Założeniem inkubatora było umocnienie pozycji funkcjonujących w mieście stowarzyszeń, integracja liderów tych organizacji, udzielenie porad prawnych oraz promocji działalności organizacji – mówi Zbigniew Nosal, prezes Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu. – Te założenia osiągnęliśmy i zrealizowaliśmy.

W ramach działalności inkubatora przeprowadzono 96 godzin szkoleń z prawnikiem, informatykiem i dziennikarzami. – Udzielono 38 porad prawnych, 39 informatycznych i 36 konsultingowo – doradczych z pisania wniosków o dotacje – mówi Paweł Werbowy, koordynator projektu. – Organizacje miały także do dyspozycji biuro wyposażone w ksero, faks i internet. Dzięki działalności inkubatora założono trzy nowe organizacje, zaś kilka nawiązało ścisłą współpracę i będzie wspólnie realizować zadania.  

W ramach projektu działał serwis www, zaś każdy z uczestników projektu otrzymał bezpłatnie własny adres e-mail i swoją wizytówkę w sieci.

-  Chcemy, by część roli samorządu przejęły stowarzyszenia i inne organizacje, które wyręczą samorząd w pomocy dla niepełnosprawnych, skierują pomoc do osób starszych, młodzieży – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – Bardzo cieszę się, że w naszym mieście organizacje prężnie działają oraz z tego, że te mniej widoczne stowarzyszenia otrzymały pomoc, by pokazać swoją działalność. Rolę organizacji pozarządowych podkreśliłem już w „Programie dla Dębicy”, który realizuję od początku kadencji. Wkrótce powstanie kolejny inkubator dla stowarzyszeń. Mam nadzieję, że takie inicjatywy przyczynią się do dalszego rozwoju organizacji pożytku publicznego w naszym mieście. Samorząd powinien tworzyć tylko przyjazny klimat, dbać o infrastrukturę. Pozostałe obowiązki na całym świecie, także już w wielu miastach w Polsce, przejmują organizacje pozarządowe. Tak już się dzieje w Dębicy.

Projekt finansowany był z pieniędzy otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2009. Partnerem projektu był Urząd Miejski w Dębicy, zaś patronem medialnym Tygodnik - Obserwator Lokalny.

  
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej