<< powrót na stronę główną dziś jest: 3.10.2024 r.  
 


22.09.2007 - Drużyna CCC Polsat Polkowice wygrała wyścig Pro Ligi zakończony w Dębicy
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Okno na innych ludzi
21-12-2009

Rozpoczął swoje funkcjonowanie Dom Seniora przy ulicy Rzeszowskiej 15. Jest to pierwsza tego typu placówka w naszym mieście. Jednak nie ostatnia. W czasie uroczystości otwarcia Domu Seniora burmistrz Dębicy Paweł Wolicki zapowiedział powstawanie kolejnych placówek. Po otwarciu Domu Seniora i poświęceniu placówki przez księży z kościoła Św. Jadwigi wszyscy zebrani uczestniczyli w spotkaniu wigilijnym.

- Dom ma służyć seniorom naszego miasta – powiedziała Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy. – Jego ideą jest zagospodarowanie czasu wolnego starszym mieszkańcom Dębicy.

Ksiądz prałat Ryszard Piasecki, proboszcz parafii Św. Jadwigi dodał, że to bardzo dobrze, iż pierwszy Dom Seniora powstał właśnie w centrum miasta. – To tutaj jest najwięcej ludzi starszych i samotnych. W naszej pracy duszpasterskiej spotykamy się w wieloma takimi ludźmi. Bardzo trudno im żyć. Takie miejsce na pewno umili im jesień życia.

W maju br zostały przeprowadzone badania na temat samotności starszych ludzi. Wyniki tych badań nie są optymistyczne. Warto choć skrótowo je przedstawić.

Siedem osób na sto w wieku 65 lat i więcej deklaruje, że stale odczuwa osamotnienie, a co dziesiąty senior często znajduje się w tym stanie. Można zatem założyć, że prawie jedna piąta polskich seniorów jest osamotniona.

Na ryzyko osamotnienia, w sposób istotny statystycznie, bardziej narażone są: kobiety, osoby z wykształceniem podstawowym i niższym, renciści, mieszkańcy wsi, mieszkańcy wschodniego regionu Polski, osoby ubogie i osoby samotne. Mniej narażeni są: mężczyźni, osoby z wykształceniem zawodowym lub wyższym, osoby aktywne zawodowo, mieszkańcy miast powyżej 500 tys.

Czynnikami wpływającymi na odczuwanie osamotnienia są także: zły stan zdrowia, niesamodzielność osób starszych oraz brak możliwości uzyskania wsparcia w rozwiązywaniu problemów życiowych.

W zmaganiach z osamotnieniem kluczową rolę poza rodziną odgrywa społeczność i środowisko lokalne, bowiem większość seniorów najwięcej czasu spędza w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania. Dlatego też, przeciwdziałanie i ograniczanie osamotnienia to przede wszystkim zadanie dla lokalnej polityki społecznej.

- Znamy te badania, zresztą podobne są nasze odczucia z pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dlatego tak nam zależało na uruchomieniu Domu Seniora w Dębicy – mówi Małgorzata Kędzior, dyrektor MOPS w Dębicy.

W dębickim Domu Seniora będzie prowadzona dwojakiego rodzaju działalność na rzecz osób starszych. Do południa będzie funkcjonowała filia Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Mościckiego. Małgorzata Kędzior zakłada, że będą tutaj przychodzić między innymi osoby objęte w MOPS usługami opiekuńczymi. Osoby te wspólnie z opiekunką będą mogły wyjść z domu i spędzić kilka godzin w towarzystwie innych ludzi. Będzie możliwość skorzystania z ciepłego posiłku, który będzie dowożony w formie cateringu w ramach programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.

Po godzinie 15 w Domu Seniora będzie działał Klub Seniora. Będzie mógł do niego przyjść każdy senior, który jest mieszkańcem Dębicy. W towarzystwie swoich kolegów ludzie ci będą mogli mile spędzić wolny czas. Seniorzy będą mogli porozmawiać, pooglądać telewizję, filmy na DVD, zagrać w brydża, skrable. Podopiecznym będą organizowane imieniny oraz spotkania towarzyskie

Planowane są zajęcia taneczne, teatralne, plastyczne, florystyczne, kulinarne. Organizowane będą spotkania z lekarzami o różnych specjalnościach, w tym z geriatrą i dietetykami na temat odżywiania osób w starszym wieku. W placówce są się komputery, które są podłączone do Internetu. Seniorów będą mogli uczyć się obsługi komputera i zasad korzystania z Internetu. Planowana jest również współpraca z dębickim Uniwersytetem 3 wieku.

- Samotność, to coraz poważniejszy problem społeczny. Ci ludzie siedzą samotni w domach. Jedynym ich oknem na świat jest okno w pokoju czy kuchni, przez które obserwują życie. Chcemy, aby Dom Seniora stał się ich prawdziwym oknem na świat, aby tutaj spotykali się z innymi ludźmi.– tłumaczy Małgorzata Kędzior. – Najwięcej jednak zależeć będzie od samych seniorów dębickich. Jak będzie funkcjonował ten dom, to przede wszystkim od nich zależy.


Fot. Andrzej Janiec

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej