<< powrót na stronę główną dziś jest: 13.07.2024 r.  
 


06.05.2008 - Obchody Święta 3 Maja
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dyskusje na temat przebudowy obwodnicy wciąż trwają
21-03-2007

Burmistrz Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy, wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Krawczykiem uczestniczyli w środę (21 marca) w spotkaniu mieszkańców osiedli przy obwodnicy. Tematem spotkania była przebudowa ulicy Lwowskiej, która jest częścią drogi krajowej nr 4. Burmistrzowie przekazali mieszkańcom propozycje, jakie złożyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad a dotyczące rozwiązań komunikacyjnych ułatwiających dębiczanom przejazd przez obwodnicę.

Spotkanie zorganizowały Rady Osiedlowe z Dębicy. Władze miasta zapoznały się z projektem przebudowy drogi nr 4 w styczniu. Dyrekcja DDK i A ogłosiła już przetarg na budowę.
            - Zdziwiliśmy się, że projekt tak został tak zaakceptowany przez poprzednie władze – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – Uznaliśmy, że projekt powinniśmy pokazać ludziom a sami rozpoczęliśmy rozmowę z Dyrekcją, by wprowadziła zmiany przy przebudowie. My też się z tym projektem nie zgadzamy, stoimy po tej samej stronie co mieszkańcy. Zaproponowaliśmy trzy zmiany na zjazdy w trzech najbardziej newralgicznych miejscach, które zostały wstępnie zaakceptowane. Łącznie podczas kilku spotkań złożyliśmy już 30 poprawek do projektu. Do 15 kwietnia czekamy na odpowiedź Dyrekcji, które zmiany zostały zaakceptowane.
            Burmistrz przyznał, że protesty mieszkańców pomogły w rozmowach, bo przedstawiciele Dyrekcji zauważyły, problem społeczny. Prosił jednak, by nadal były organizowane w sposób nie utrudniający przejazdu. 
            - Gdyby te wszystkie propozycje były zgłoszone przed przetargiem byłyby zgłoszone, byłaby realna szansa na ich zrealizowanie, bo w 80 procentach ta inwestycja finansowana jest z Unii Europejskiej – mówi Wolicki. – Teraz kiedy Dyrekcja Dróg chce rozpocząć budowę, wszystkie poprawki będą realizowane z pieniędzy własnych dyrekcji. Budowa wiaduktu czy ronda to są wysokie koszty. Podczas spotkań sami przedstawiciele DDKiA przyznawali, że proponowane przez nas poprawki są logiczne. Pytali czego wcześniej ich nikt nie zgłosił.
            Radny Piotr Szyper powiedział, że radni w 2004 roku wnosili swoje uwagi do projektu. Ponieważ więcej nikt nie rozmawiał z radnymi na ten temat uznali oni, że poprawki były przyjęte. – Nie chcę powtarzać co powiedziałem, gdy burmistrz Krawczyk pokazał mi projekt, który został zaakceptowany do realizacji – mówi Szyper.
            Podczas spotkania Krzysztof Krawczyk, zastępca burmistrza, w trakcie prezentacji multimedialnej przedstawił mieszkańcom projekty przebudowy „czwórki” zawierające projekt przyjęty przez Dyrekcję Dróg, z trzema najważniejszymi rozwiązaniami komunikacyjnymi oraz odczytał 30 poprawek, jakie jeszcze wniosły władze miasta.
-Rozmawiałem indywidualnie z większością niezadowolonych mieszkańców, wszystkie ich uwagi przeanalizowałem i przekazałem DDKiA do rozwagi – mówi Krzysztof Krawczyk. - Oby jak najwięcej zostało przyjętych, choć trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie zaproponowane poprawki zostaną zaakceptowane.


Burmistrz Paweł Wolicki nad planami z poprawkami miasta Fot. Tomasz Rowiński


Pokaz multimedialny o wariantach przebudowy drogi przygotował wiceburmistrz Krzysztof Krawczyk


Na spotkanie przyszło około 100 osób

Powyższe działania dotyczą Programu dla Dębicy:

  • Przebudowa obwodnicy miejskiej wspólnie z Zarządem Dróg Krajowych (obecnie ulica Lwowska) oraz rozwiązanie problemu niebezpiecznych skrzyżowań i wybudowanie chodnika wzdłuż tej drogi


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej