Działalność kulturalną w Dębicy prowadzą dwa miejskie domy kultury: „Mors” i „Śnieżka” oraz Zakładowy Dom Kultury „Kosmos” Firmy Oponiarskiej Dębica. W placówkach funkcjonują różnorodne zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, recytatorskie, plastyczne i fotograficzne. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów od lat cieszą się ogromną popularnością głównie wśród dzieci i młodzieży.
Miejscem spotkań artystów z dębiczanami jest także Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Oprócz comiesięcznych ekspozycji, do tradycji placówki należy organizowanie dorocznej wystawy środowiskowej, która jest podsumowaniem pracy artystów mieszkających w mieście. Galeria prowadzi także szkołę rysunku dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz organizuje doroczne plenery malarskie.
Podczas wernisaży wystaw w Galerii sztuki można wylosować prace artystów
Fot. Tomasz Rowiński
Sporym osiągnięciem dębickich artystów – amatorów prowadzonych przez Pawła Adamka jest wystawianie oper Stanisława Moniuszki. W 2003 r. po raz pierwszy w mieście odbył się Festiwal Opery Narodowej. Od tamtej pory artyści pokazali dębiczanom największe dzieła operowe narodowej oraz światowej sceny. Śmiało można powiedzieć, że dębicka grupa wystawiająca opery należy do jednych z najprężniej działających amatorów w kraju.
Dębica znalazła się wśród nielicznych miast powiatowych w Polsce, w których swoje dzieła prezentuje Krzysztof Penderecki. Pochodzący z Dębicy światowej sławy kompozytor po raz pierwszy wystąpił przed dębicką publicznością w grudniu 2000 r. Koncerty dotychczas odbyły się w najmłodszej dębickiej świątyni, kościele pw. Ducha Świętego, w którym w okresie wakacyjnym odbywają się także koncerty organowe, a jesienią – doroczny koncert cecyliański.
Zespół Pieśni i Tańca "Igloopolanie"
Od ponad 30 lat w Dębicy działa Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Jego nazwa została zaczerpnięta od Kombinatu Rolno – Przemysłowego „Igloopol”, pod którego patronatem Zespół powstał i pracował przez pierwsze lata działalności. Od 1995 roku opiekę nad Zespołem sprawuje Miejski Ośrodek Kultury. Wizytówką „Igloopolan” są wirujące oberki, skoczne polki, szlacheckie mazury oraz dostojne polonezy. W zespole tańczy, śpiewa i gra blisko 80 osób – dzieci, młodzieży i dorosłych.
Dębica jest miastem, w którym odbywa się wiele imprez kulturalnych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. Warto wspomnieć o Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Miasta „Złota Para”, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Polonia Semper Fidelis”, Dniach Sztuki czy o Festiwalu Zespołów Dziecięcych Młodzieżowych „O Laur Rzecha”, który urósł do rangi imprezy ogólnopolskiej.
Imprezą bardzo cenioną przez mieszkańców miasta są „Dni Dębicy”, czyli cykl spotkań, prezentacji, koncertów i imprez sportowo-rekreacyjnych, organizowanych corocznie w pierwszy weekend czerwca.
INSTYTUCJE
Miejski Ośrodek Kultury
ul. Sportowa 28
tel./fax (014) 681 42 01
Dom Kultury "Śnieżka" i Kino "Śnieżka"ul. Bojanowskiego 18
tel./fax (014) 670 31 67
tel. (014) 676-08-48
Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury
ul. Akademicka 8
tel. (014) 670 23 51
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy
ul. Akademicka 10
tel. (014) 683 35 04
fax (014) 683 35 05 wew. 13
Dom Kultury Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.
ul. Lisa 3
tel. (014) 670 40 48 wew. 50220
Kino "Kosmos"
ul. Lisa 3
tel. (014) 680 02 25
Osiedlowy Dom Kultury "Emka"
ul. Rzeszowska 76
tel. (014) 670 51 40
Klub Muzyczny Meduza
ul. Sportowa 28
|