<< powrót na stronę główną dziś jest: 21.12.2024 r.  
 


26.05.2009 - Ogólnopolska „Złota Para”
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności / Europa der Städte

Harcerze przekazali burmistrzowi Światło Pokoju
19-12-2014

19 grudnia dębiccy harcerze przekazali na ręce burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka oraz jego zastępcy Jarosława Śliwy Beltejemskie Światło Pokoju.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski 15 grudnia i przekazywane będzie do 24 grudnia przez harcerzy do poszczególnych województw.
Dębickim harcerzom Światło Pokoju przekazane zostało 17 grudnia z Rzeszowa. Dzień później harcerze zaczęli odwiedzać dębickie urzędy, instytucje i szkoły przekazując dalej Światło. Jednym z pierwszych odwiedzonych miejsc był Urząd Miejski w Dębicy gdzie Światło Pokoju zostało przekazane burmistrzowi Mariuszowi Szewczykowi i jego zastępcy Jarosławowi Śliwie przez dębickich harcerzy.

„Idea Betlejemskiego Światła Pokoju, która zagościła w Polsce na początku lat ‘90  i od tego czasu jest w naszym kraju pielęgnowana  sprawia,  że zastanawiamy się nad takimi wartościami jak godność, prawda i tolerancja i stajemy się bardziej wrażliwi na problemy innych ludzi” – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk. 

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez radio i telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Słowacji. W pierwszej kolejności trafia do Krakowa i Częstochowy, a skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce.

"Przychodząc z Betlejemskim Światłem Pokoju, jak co roku chcemy przekazać, w raz z życzeniami, przesłanie. W tym roku są to słowa "Pokój jest w nas". I tego pokoju życzymy władzom samorządowym miasta u progu nowej kadencji oraz wszystkim mieszkańcom Dębicy - zawsze znajdujmy w sobie pokłady dobra i dzielmy się nim” - mówi Mateusz Cebula komendant  Hufca ZHP Dębica, zastępca komendanta chorągwi podkarpackiej ZHP.

Z Polski Światło harcerze przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

 

 Europa der Städte

Dębica ist der Initiator der internationalen Mitarbeit von Städten. Die Mitarbeit umfasst alle EU Staaten, aus den zur Zeit Städte wie: Puurs aus Belgien, Kapuvar aus Ungarn, Obzor und Svishtov aus Bulgarien, Carei aus Rumänien, Salo aus Finnland, Muro aus Mallorca und Dunaujvaros aus Ungarn teilnehmen. Das Ziel der Mitarbeit sind weitliegende Vereinbarungen, auch die im Feld der Wirtschaft. Seit 1999 hatdie Stadt Dębica viele Kontakte mit der belgischen Stadt Puurs. Eine vielseitige Mitarbeit der beiden Städte findet statt durch Kontakte zwischen den Selbstverwaltungen, Kulturzentren, städtlichen Organisationen, Schulen.
 

Das Projekt „Europa der Städte” wurde durch Vertreter der Stadtverwaltung von Debica einigen Mitglieden des Europäischen Parlaments in Brüssel vorgestellt

 
Immer weiter werden die Kontakte zwischen Städten, die an dem Programm „Europa der Städte” interessiert sind, gestärkt. Dębica ist der Erfinder von diesem Programm. Es besteht darin, dass Städte der Europäischen Union miteinander direkt mitarbeiten und kooperieren, mindestens eine Stadt aus jedem EU Staat. Dank dessen werden die Bewohner die Möglichkeit haben von einem günstigen touristischen Angebot zu profitieren. Das bedeutet das Kennenlernen von Kultur in anderen EU Staaten, Herstellung von geschäftlichen und wirtschaftlichenVerbindung, Vorstellung und Presentation des eigenenUnternehmens in anderen Ländern.
 

 

 

 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej