<< powrót na stronę główną dziś jest: 21.12.2024 r.  
 


27.05.2013 - Podsumowanie VI „ Dębickich Pól Nadziei” 2012/ 2013 + foto
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dni Dębicy 2014 jeszcze raz
04-06-2014

Staje się powoli dębicką tradycją, że pierwszego dnia święta miasta pada deszcz. Tak było i tym razem. Ale jak w latach poprzednich nie przeszkodziło to wielu dębiczanom zawitać na Rynek. W niedzielę pogoda była łaskawsza, co zachęciło całe rodziny do wspólnej zabawy.

Prowadzący sobotnią imprezę Ola Augustynowicz i Szymon Dymiński najpierw zapowiedzieli gości z Ukrainy. Z pięknym koncertem ludowych melodii ukraińskich (ale nie tylko) wystąpił studencki dziewczęcy zespół bandurzystek Zorjanycja. Dziewczęta studiują na lwowskim uniwersytecie Iwana Franko, który przed II wojną światową nazywał się Uniwersytetem im. Jana Kazimierza. Grają na narodowym instrumencie ukraińskim instrumencie ludowym bandurze, u nas niemal nieznanym. W podziękowaniu za ciekawy występ wiceburmistrz Dębicy Mariusz Trojan oraz Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury podarowali członkiniom zespołu pamiątkowe upominki z Dębicy.
Na scenie muszli koncertowej prezentowały się dwie orkiestry dęte. Pierwsza Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Andrzeja Korusa, w której grają uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Druga zaprezentowała się Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Stanisława Świerka. W tym roku obchodzi 55 lecie swojego istnienia. Z orkiestrą wystąpili soliści: Marta Fortuna, Aleksandra Warżała i Zdzisław Wojtynkiewicz.
W tanecznych pokazach wystąpiły dziecięce pary „Złotej Pary” oraz zespoły działające w Domu Kultury „Śnieżka” MOK: rytmika 5-6 lat, „Iskierki” i „Pantera” oraz „Pasja” zespół z Centrum Bibliotek i Kultury gminy Dębica.
Oficjalnie Dni Dębicy 2014 otworzył Paweł Wolicki, burmistrz miasta w asyście licznych gości w osobach parlamentarzystów, włodarzy Uniwersytetu Ekonomicznego, przedstawicieli władz partnerskich miast Dębicy, władz samorządowych powiatu, miasta, gminy Dębica.
Bardzo ciekawym punktem programu był wokalne popisy laureatów konkursów, które miały miejsce w Dębicy oraz województwie i na szczeblu ogólnopolskim. Swoje wysokie umiejętności zaprezentowali: Marysia Socha, Milena Gawlik, Patrycja Węgrzyn , Natalia i Żaneta Susz, Ewa Pacanowska, Kamila Sypień , Wiktor Różak.
Prowadzący koncert Szymon Dymiński, uczeń I LO im. Króla Władysława Jagiełły zaprezentował program przygotowany wraz ze swoimi przyjaciółmi z liceum pt. „Szymon Show i Przyjaciele”. Wraz z nim na scenie muszli koncertowej grali w kwartecie: Gabriela Sarama, Jagoda Prucnal, Iwona Kapustka Marek Bielak oraz jego licealni koledzy.
Niespodziewanie w programie Dni Dębicy 2014 pojawił się interesujący zespół country rocka Strefa 50. Muzycy z Warszawy w drodze w Bieszczady zawitali do Dębicy i zaproponowali organizatorom święta miasta swój krótki koncert będący prezentacją ich muzyki. Ciekawej – należy dodać – gdyż Strefa 50 gra utwory znanej w swoim czasie amerykańskiej grupy Creedence Clearwater Revival. Dziś grupa jest niemal całkowicie zapomniana, tym większe należą się brawa Strefie 50 za przypominanie ich kawałków. Regularnie grają na zlotach motocyklowych, zlotach ciężarówek, na wielu festiwalach, imprezach plenerowych, w klubach, na bankietach i dziesiątkach eventów. Zagrali także w Dębicy zostawiając po sobie dobre wrażenia.
Równie dobre wrażenie pozostawiła po sobie grupa Ubuntu z Jodłowej. Młodzi muzycy grają reggae własnego autorstwa i piszą teksty do piosenek. Są laureatami grand prix 1. Konfrontacji Zespołów Muzycznych im. Zbyszka Warchoła, które odbywały się w DK Mors. Grupa gra w następującym składzie: Konrad Depowski – gitara, Łukasz Chajec -bas, Marcin Tokarski – wokal, gitara, trąbka, Sławek Myszkowski – klawisze, Grzegorz Kurek – perkusja oraz gościnnie Krzysztof Szczędor – conga i instrumenty perkusyjne.
Gwiazdą pierwszego dnia Dni Dębicy był zespół Trubadurzy. W tym roku grupa święci 50 lecie swojej działalności, gdyż rozpoczęła ją w 1964 roku. Do dzisiaj z tamtego składu grają w Trubadurach: Marian Lichtman i Sławomir Kowalewski. Od przeszło 20 lat z Trubadurami gra Piotr Kuźniak. Najmłodszym członkiem zespołu jest Jacek Malanowski. Trubadurzy zagrali w Dębicy bardzo dobry koncert. Przypomnieli swoje wielkie przeboje, znane – jak się szybko okazało – dębickiej publiczności np. "Przyjedź mamo na przysięgę", "Kasia", "Znamy się tylko z widzenia" czy "Wiera, Wiera, czarne oczy miałaś". Zagrali także nowe utwory.

Niedziela należała do najmłodszych, płyta Rynku zapełniła się dmuchanymi zjeżdżalniami, placami zabaw, kramikami z zabawkami, maskotkami i balonami, animatorzy z "Kulkolandu" przez cały niemal dzień wciągali dzieciaki do wspólnej zabawy, były też gry i konkursy z nagrodami. Prowadzeniem drugiego dnia święta miasta zajęła się Alina Jukna.
Program artystyczny zainaugurowały występy dębickich tancerzy i wokalistów, oraz zaproszonych gości. Jako pierwsze zaprezentowały się dziecięce grupy taneczne z Osiedlowego Klubu Kultury "Emka", przygotowane przez Katarzynę Paluch i Małgorzatę Kanię. Następnie na scenie pojawili się wokaliści, laureaci 2.Konkursu Piosenki Dziecięcej "Witajcie w naszej bajce", oraz Przeglądu Wokalistów i Zespołów "Śpiewam bo lubię", które odbywają się w DK "Śnieżka". W tańcu towarzyskim zaprezentowali najmłodsi tancerze ze Stowarzyszenia "Złota Para", której prezesem jest Beata Cierpisz, a choreografem Maciej Berger. Na dłuższy program pt. "Akademia Pana Kleksa", przygotowany przez Izabelę Piekarczyk, złożyły się występy uczestników Estrady Dziecięcej, które przypomniały ponadczasowe szlagiery piosenki dziecięcej. Blok dziecięcy prowadziła Monika Matusik.
Śladami starych przebojów poprowadził publiczność także Roman Gerczak, artysta kabaretowy, satyryk, piosenkarz, były członek Kabaretów Elita, Pinezka, ZAKR oraz Sinus i paragraf, autor niezapomnianej piosenki "Zabrałaś mi lato". W programie dedykowanym najmłodszym pt. "Rypcium - Pypcium", włączył do wspólnej zabawy nie tylko dzieci, ale i ich rodziców.
W nieco odmienny, sakralny klimat zabrał publiczność chór Gospel, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury, z inicjatywy Pauliny Kwiatkowskiej, który dał energetyczny koncert z optymistycznym przesłaniem.
Nim na scenie pojawiły się główne gwiazdy wieczoru, dębiczanie mogli usłyszeć recital Mateusza Mijala, twórcę przebojów "Winny", "Niech się ludzie śmieją", czy "Góraleczka". W bloku zatytułowanym "Nasi mistrzowie" zaprezentowała się Szkoła Tańca i Ruchu "Soul Dance", Edyty Mędrek-Śliwy oraz soliści z Vocal Studio, Katarzyny Godzisz-Antonik.
Tegoroczne święto miasta zwieńczył koncert Libera i wschodzącej gwiazdy - Natalii Szroeder, którzy wykonali razem m.in. „Jane”, „Wszystkiego na raz” i „Nie patrzę w dół” - piosenki, które dotarły do pierwszych miejsc list przebojów w Polsce.

fot. Andrzej Janiec, Łukasz Pas



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej