Wieczornym koncertem w Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Sportowej społeczeństwo Dębicy uczciło 93 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Spotkanie zostało połączone z wręczeniem odznaczeń Zasłużony dla Miasta Dębicy.
Licznie zebranych gości wśród których nie brakowało kombatantów, posłów, przedstawicieli wojewódzkiej, powiatowej i miejskiej władzy samorządowej, duchowieństwa, reprezentantów oświaty, dyrektorów firm i instytucji, lokalnych przedsiębiorców powitała Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
W uroczysty nastrój wprowadziła publiczność młoda dębicka wokalistka Aleksandra Ożóg, która w tym roku zdobyła wyróżnienie na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej Polonia Semper Fidelis.
Odznaczenia Zasłużony dla Miasta Dębicy przyznawane przez Radę Miejską osobom i instytucjom, które swoją pracą przyczyniają się do rozwoju i promocji Dębicy. Dobrą tradycja jest, że wręczane są one uroczyście w czasie spotkań z okazji Święta Niepodległości Polski. W tym roku otrzymali je: Ryszard Świerad (pośmiertnie), Tadeusz Popiołek oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły.
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły zostało założone w 1900 roku.
Szkoła jest najstarszą ponadgimnazjalną placówką oświatową na Ziemi Dębickiej. Zajmuje ważne miejsce w środowisku lokalnym. I LO w Dębicy może poszczycić się wysokimi wynikami edukacyjnymi. Uczniowie odnoszą sukcesy w olimpiadach przedmiotowych na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród jej absolwentów znaleźć można światowej sławy kompozytora, aktorów teatralnych i filmowych, reżyserów, wielu profesorów uczelni wyższych, w tym także członków Polskiej Akademii Nauk, parlamentarzystów, działaczy społecznych, przedsiębiorców. Szkoła kultywuje tradycje patriotyczne. a jej społeczność aktywnie uczestniczy w różnorodnych wydarzeniach miasta.
Tytuł w imieniu szkoły odebrał jej dyrektor Ryszard Pękala.
Pośmiertnie tytuł Zasłużony dla Miasta Dębicy otrzymał Ryszard Świerad.
Urodzony w 1955 roku w Wałbrzychu. Zapaśnik stylu klasycznego, reprezentant kraju, trener. Swoją bogatą karierę zapaśniczą rozpoczął w Klubie Sportowym „Wisłoka” w Dębicy, z którym związany przez wiele lat. Największym osiągnięciem Ryszarda Świerada było zdobycie złotego medalu Mistrzostw Świata w Katowicach w 1982 roku. Na swój sukces pracował nieprzerwanie zdobywając rok w rok szereg medali zarówno na arenie polskiej jak i międzynarodowej. Karierę zawodniczą zakończył w roku 1992. Po Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie został trenerem polskiej reprezentacji w zapasach w stylu klasycznym. Cztery lata później trenowana przez niego kadra reprezentacyjna zdobyła 5 medali: trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy, na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie. Za ten sukces „Przegląd Sportowy” przyznał mu tytuł Trenera Roku. Zmarł 3 sierpnia 2011 w trakcie zgrupowania reprezentacji Danii w Spale przed Memoriałem Władysława Pytlasińskiego.
Odznaczenie odebrał syn Ryszarda Świerada Dawid.
Z powodu choroby osobiście nie mógł odebrać tytułu Tadeusz Popiołek. W jego imieniu zrobił to jego zięć Robert Ochał.
Tadeusz Popiołek urodził się w 1938 roku. Przez lata współtworzył bogatą historię zapasów dębickich. W 1957 roku objął funkcję trenera sekcji zapaśniczej KS Wisłoki, będąc jednocześnie zawodnikiem klubu i członkiem kadry olimpijskiej. Na Międzynarodowym turnieju „ O błękitną wstęgę Adriatyku w Jugosławii zdobył srebrny medal dla barw Wisłoki. Tadeusz Popiołek był pierwszym dębiczaninem, który wystąpił w reprezentacji Polski.
W 1963 r. wprowadził drużynę do I ligii państwowej . W latach 1970-1971 dwukrotnie zdobył tytuły Drużynowego Mistrza Polski zaś w 1972 - tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski. Tadeusz Popiołek odnosił również sukcesy jako trener. Odkrył kilka wielkich talentów zapaśników; wprowadził na arenę międzynarodową późniejszych medalistów olimpijskich, mistrzów Europy i Świata. Funkcję trenera sekcji zapaśniczej KS ‘Wisłoka” pełnił do 1972 roku.
Za swoją działalność sportową został wyróżniony m.in. Srebrną i Złotą Odznaką Polskiego Związku Zapaśniczego, Złotą Odznaką „ Za zasługi dla Sportu” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Odznaczenia wręczali: Stefan Bieszczad, przewodniczący rady Miejskiej oraz Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy.
Uroczystość w Domu Kultury „Mors” MOK zakończył piękny występ Alicji Majewskiej, Włodzimierza Korcza i Strzyżowskiego Chóru Kameralnego z programem pt. „Ułani, ułani”. Włodzimierz Korcz, znany muzyk i kompozytor, autor m.in. patriotycznej pieśni „Żeby Polska była Polską, śpiewaną przez pokolenia Polaków, w przededniu swoich 68 urodzin otrzymał, jak sam to ujął, niezwykły prezent w postaci występu młodej i utalentowanej dębiczanki Aleksandry Ożóg, która zaśpiewała utwory artysty.