<< powrót na stronę główną dziś jest: 15.01.2025 r.  
 


02.06.2014 - Jubileusz 25-lecia AK w Dębicy
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dębica w 77 odsłonach
02-05-2011

Od pewnego czasu pod adresem www.audiovis.nac.gov.pl można znaleźć prototypową stronę Narodowego Archiwum Cyfrowego. Po wpisaniu w wyszukiwarce hasła Dębica obejrzeć można również fotografie archiwalne z Dębicy. Jest ich na razie 77.

Narodowe Archiwum Cyfrowe jest to centralne archiwum państwowe powstałe na początku 2008. Jest ono odpowiedzią na postęp, który dokonał się w technologii zapisu, przechowywania i udostępniania danych. NAC jest kontynuacją istniejącego od 1955 Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Podstawowymi zadaniami NAC są: archiwizacja materiałów cyfrowych, w tym dokumentów elektronicznych, archiwizacja zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów, digitalizacja tradycyjnych materiałów archiwalnych, udostępnianie cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, także on-line. Twórcą tej instytucji i jej pierwszym dyrektorem jest dr Nikodem Bończa-Tomaszewski, historyk, filozof i publicysta, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie również obronił doktorat.

Narodowego Archiwum Cyfrowe gromadzi pod jego kierownictwem opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego. W zbiorach NAC znajduje się około:14 milionów zdjęć, 30 tysięcy nagrań dźwiękowych, 2 tysiące filmów. Liczba zasobów NAC szybko rośnie.

Wpisane w wyszukiwarce hasło Dębica daje 77 obiektów. Dużo zdjęć obrazuje wizytę prezesa ZSL Stanisława Gucwy w dębickich Zakładach Mięsnych w 1976 roku. Są tutaj także zdjęcia przedwojenne np.: defilada uczniów Powiatowej Szkoły Mechanicznej z Ilustrowanego Kuriera Codziennego, grupa uczennic w strojach ludowych na dachu pałacu prasy w Krakowie tez z IKC-a, bieg myśliwski 5 pułku strzelców konnych, uroczystość poświęcenia pomnika na grobie pisarza Jerzego Żuławskiego, Fabryka Gum Jezdnych „Stomil”, targ w 1932 roku. budynek kina, stadnina koni. Znaleźć można również zdjęcia z okresu okupacji niemieckiej np.: święto sportu w policji w 1942 roku – widoczni hitlerowscy żołnierze w mundurach i mecz piłkarski, wystawa rolnicza z 1943 roku.

W sumie bardzo interesująca strona, nie tylko dla dębiczan. Dla tych ostatnich jednak jej wartość mogą obniżać bardzo nieprecyzyjne (niestety, to eufemizm) podpisy zdjęć. (aj)



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej