<< powrót na stronę główną dziś jest: 22.06.2024 r.  
 


15.06.2009 - „Pajace” trzynastki się nie boją
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności / Jarmark Wielkanocny w Dębicy

Jarmark Wielkanocny w Dębicy
07-04-2014

W najbliższy piątek 11 kwietnia br., Dębiczanie otworzą II sezon Jarmarków Twórczości Ludowej Rzemiosła i Rękodzieła. Jarmark potrwa dwa dni. Swój udział zapowiedziało ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy.

– Mamy przyjemność zaprosić mieszkańców naszego województwa i nie tylko, do odwiedzenia Jarmarku oraz „Dembickiej Giełdy Staroci” w Dębicy. Na ten czas przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji – konkursów, występów, pokazów rękodzieła. Nasz piękny Rynek odwiedzą wystawcy z Podkarpacia oraz z Zakopanego, Białegostoku, Kielc czy Lublina. Swój udział zapowiedzieli również artyści ze Lwowa – mówi Jerzy Gągała, zastępca burmistrza miasta Dębicy, pomysłodawca imprezy.

 

Dębicki Jarmark rozpoczyna II sezon promocji rzemiosła i wyrobów własnych. – Pomysł propagowania takiego asortymentu doskonale przyjął się wśród lokalnej społeczności, ale też cieszy się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów. Dzięki temu, że zapraszamy różnych artystów i rzemieślników, a także osoby, które zajmują się handlem antykami i przedmiotami, które wychodzą z codziennego użytku, nasz Rynek ożył. Stał się miejscem chętniej odwiedzanym nie tylko przez całe rodziny, ale też przyjezdnych gości – podkreśla Jerzy Gągała.

W tym roku, organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Ponad 100 wystawców na dębickim Rynku będzie prezentowało różnorodny asortyment – rzeźbę, malarstwo, ceramikę, haft, biżuterię, a także wyroby ekologiczne, z drewna czy wikliniarskie.

 

Zainteresowani będą mieli okazję podejrzeć mistrzów rękodzieła podczas warsztatów z ceramiki czy zdobienia szkła. Natomiast na miłośników dobrej kuchni będą czekały wspaniałe wyroby wędliniarskie, pieczony chleb, wielkanocne wypieki, regionalne miody i sery oraz domowe nalewki.

Podczas imprezy zostanie rozstrzygnięty, ogłoszony kilka tygodni wcześniej, konkurs p.n. „Najpiękniejszą pisankę Dębicy – Wielkanoc 2014”. – W tej edycji jarmarku tematem przewodnim będzie pisanka, symbol Świąt Wielkanocnych, będziemy chcieli przypomnieć dawny zwyczaj obdarowywania się nawzajem pisankami. Takie „pisanki miłości” będzie można samodzielnie wykonać, a następnie wręczyć lubianej osobie – wyjaśnia pomysłodawca wydarzenia.

Jarmark Twórczości Ludowej Rzemiosła i Rękodzieła rozpocznie się w piątek 11 kwietnia o godz. 9.00. i potrwa do soboty 12 kwietnia do godzin popołudniowych.

 

Słów kilka o dębickich Jarmarkach...

Z miłości do historii, tradycji i dawnych zwyczajów oraz kolekcjonerskiego hobby zrodził się pomysł organizacji Jarmarków Twórczości Ludowej Rzemiosła i Rękodzieła oraz „Dembickiej Giełdy Staroci” w Dębicy – jego pomysłodawcą jest Jerzy Gągała zastępca burmistrza miasta Debicy.

Główną ideą imprezy jest promocja wyrobów własnych oraz przedmiotów dawnych, które wychodzą  z codziennego użytku. Organizacja comiesięcznych jarmarków ma również na celu ożywienie dębickiego Rynku.

W jarmarku odbywającym się w każdą drugą sobotę miesiąca udział może wziąć każdy wystawca. Szczegóły dotyczące udziału w jarmarkach oraz giełdzie staroci dostępne są na  www.debica.pl

  
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej