<< powrót na stronę główną dziś jest: 19.06.2024 r.  
 


13.11.2012 - Ważny Gość + foto
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności / Europa Miast

Jazzowy festiwal
02-06-2010

Druga edycja imprezy „ZjazzD na Sportowej”, w ramach międzynarodowego VII United Europe Jazz Festival odbędzie się 5 czerwca br. na deskach Domu Kultury „Mors”. Wystąpi świętująca 25-lecie istnienia, grupa Walk Away wraz z przyjaciółmi. Będzie można usłyszeć słowacką wokalistkę Hankę Gregusovą oraz tarnowski projekt P.M. Elektric Quartet. Publiczność rozgrzeje chór Gospel, działający przy MOK.

United Europe Jazz Festiwal jest organizowany w czterech państwach tzw. Grupy Wyszegradzkiej: Węgry - Salgótarjan, Słowacja - Bańska Bystrica, Czechy - Hradec Kralove i Polski – Zakopane, Kraków, Tarnów, Myślenice, Rabka, Mszana Dolna oraz Dębica. Ideą, która przyświeca organizatorom festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego i kulturowego poszczególnych państw w konfrontacji ze światowymi trendami muzyki jazzowej.


W Dębicy zagości, ciesząca się dużą popularnością, polska grupa Walk Away grająca fusion, czyli stylistyczną mieszankę jazzu i rocka; znana słowacka wokalista soul - jazzowa, Hanka Gregusova wraz z zespołem oraz P.M Electric Quartet, projekt tarnowskich muzyków tworzących w klimacie elektronicznego jazzu, wzbogaconego o rockowo – funkową nutę.

 

Zespół Walk Away powstał w 1985 r. z inicjatywy Krzysztofa Zawadzkiego perkusisty, kompozytora, managera. Będąc studentem  Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach zaprosił do współpracy  kolegów ze studiów - wibrafonistę Bernarda Maseli, saksofonistę Adama Wendta, kontrabasistę Jacka Niedzielę oraz pianistę Zbigniewa Jakubka. Po dwóch miesiącach intensywnych prób Walk Away wystartował w Międzynarodowym Festiwalu "Jazz nad Odrą" zdobywając pierwszą nagrodę. Zespół współpracował m.in. z wokalistkami: Lorą Szafran i Ewą Bem. W 1988 r. grupa rozpoczęła współpracę z wybitną wokalistką jazzową  zamieszkałą na stałe w USA Urszulą Dudziak. Wspólnie z Urszulą Dudziak Walk Away koncertuje w klubach jazzowych Europy, oraz na najbardziej liczących się festiwalach. W 1990 r. zespół odbył wspólną trasę po Niemczech z Milesem Davisem. W ostatnich latach zespół koncertował i nagrywał z takimi gigantami muzyki jazzowej jak: Randy Brecker - tp., Frank Gambale - g., Bill Evans - ts.ss., Dean Brown - g., Eric Marienthal - as.ss. co zaowocowało czterema ostatnimi płytami.Skład, w którym wystąpi zespół w Dębicy: Adam Wendt – saksofon, Bernard Maseli – wibrafon, Kat Midi Controler, Tomasz Grabowy – bas, Zbigniew Jakubek – klawisze, Krzysztof Zawadzki – perkusja.

 

Hanka Gregusova jest odkryciem na słowackiej scenie muzycznej. Zaczęła śpiewać pop i rock, kiedy miała 15 lat. Bardziej przyciągała ją jednak muzyka soulowa i jazz. Po powrocie z USA grała  koncerty w różnych klubach muzycznych. Jej inspiracje i doświadczenia znalazły swoje odbicie na debiutanckiej płycie „Reflections”. W niezwykłym głosie Hanki słychać spectrum emocji, którymi w doskonały sposób operuje. Koncerty Hanki to magiczny głos, potężne emocje i muzyka z najwyższej półki. Skład: Hanka Gregusova – vocal, Robert Ragan Jr. – bas, Juraj Rasi – perkusja, Ondrej Krajnak – fortepian.


P.M Electric Quartet to nowy projekt uznanych, tarnowskich muzyków, którzy odnaleźli wspólny mianownik odczuwania elektrycznego jazzu, wzbogaconą o rockową ekspresję i funk. Muzycy wykazują się niezwykłą sprawnością techniczną, dodając do swoich występów elementy improwizacji. Autorem muzyki i liderem grupy jest basista Paweł Mazur. Kompozycje zespołu oparte są na ciekawych i inspirujących tematach muzycznych i dynamicznych improwizacjach solowych, sprawiających wrażenie niezwykłego dialogu pomiędzy muzykami. Koncerty zespołu są rozwinięciem zarejestrowanych wcześniej kompozycji, które na płycie mają określony kształt, na żywo zmieniają się natomiast pod wpływem konfrontacji z publicznością. Muzyka zespołu to idealna propozycja dla wymagających słuchaczy, którzy odkryli już rock, ale poznają skomplikowane formy jazzowe.

Skład: Mariusza Dziekana – fortepian, Piotr Smoleń – gitara, Paweł Mazur – bas, Bartek Rojek – perkusja.

 

Chór Gospel to nowa forma pracy z uzdolnioną wokalnie młodzieżą, powstała z inicjatywy Katarzyny Godzisz - Antonik, nauczycielki śpiewu, wokalistki i Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.  Koncert rozpocznie się o godz.18.00. Bilety w cenie 18 zł do nabycia w Domu Kultury "Mors", ul. Sportowa 28 i sklepie muzycznym "Miro", ul. Gawrysia 2. 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej