<< powrót na stronę główną dziś jest: 23.07.2024 r.  
 


22.05.2013 - Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Dębicy
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Środowiskowa spartakiada
19-08-2008

Już za dwa tygodnie, 4 września o godzinie 10.00, na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piłsudskiego w Dębicy rozpocznie się X Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy przygotowywał się do tej imprezy od ubiegłego roku.

Spartakiada Sportowa ŚDS jest dużym przedsięwzięciem organizacyjnym. W zawodach wezmą udział wszystkie 53 domy samopomocy z terenu województwa podkarpackiego. Każdą placówkę reprezentuje 6 osobowa drużyna, w związku z tym wraz z opiekunami do Dębicy przyjedzie 477 osób.

- Dobrą praktyką jest, aby co roku zawody organizował inny ŚDS – mówi Marta Skórska, kierownik dębickiego domu. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy z wydziału polityki społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego informację, że Dębica została wybrana jako organizator kolejnej spartakiady. A ponieważ tegoroczne zawody są X tj. jubileuszowe, to prócz niewątpliwego dla nas wyróżnienia poczuliśmy się zobowiązani do przeprowadzenia spartakiady tak, aby zapadła pozytywnie w pamięci wszystkich jej uczestników i widzów

W związku z tym dębicki MOPS oraz Środowiskowy Dom Samopomocy i Klub Sportowy Wisłoka przygotowali projekt „Do wspólnej bramki”. Uczestnicy tych zajęć, co tydzień trenowali różne konkurencje sportowe, równocześnie przygotowując się do występu na spartakiadzie.

Uroczyste otwarcie tegorocznej spartakiady przewidziano na godzinę 10.00. Przez następne 4 godziny odbywać się będą konkurencje sportowe: 6 indywidualnych i 2 zespołowe. Uczestnicy podkarpackich środowiskowych domów samopomocy będą mogli sprawdzić swoje możliwości m.in. w teście spostrzegawczości, biegu z piłeczką do tenisa umieszczoną na rakietce do badmintona, skoku w dal z miejsca czy przeciąganiu liny. Dodatkowo obok zawodów przygotowano szereg atrakcji kulturalnych jak pokazy tańca, gry i zabawy. Po zawodach i wręczeniu pucharów, medali i dyplomów przewidziane jest spotkanie integracyjne i wspólna zabawa wszystkich uczestników spartakiady na stadionie miejskim przy ulicy Piłsudskiego.

O szczególnej wadze imprezy, nie tylko dla Dębicy, może świadczyć fakt, iż patronat honorowy nad X Spartakiadą Sportową Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego objęli: Mirosław Karapyta, wojewoda podkarpacki i Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. Obaj wspomogli także finansowo jej organizację.

- Nie muszę chyba dodawać, że wszystkie osoby pracujące przy organizacji spartakiady robią to w ramach wolontariatu. Jest to taka nasza dobra, dębicka tradycja – mówi Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Jednak problemem organizacyjnym są małe środki na obsługę całego przedsięwzięcia. Zwróciliśmy się do sponsorów o wsparcie rzeczowe i finansowe imprezy. Mamy już pozytywny odzew od kilku dębickich firm. Liczę jednak na to, że to nie koniec hojności naszych przedsiębiorstw. Przedsięwzięcie jest bardzo szlachetne i jestem przekonana, że dębiccy biznesmeni potrafią, to konkretnie docenić. (aj) 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej