<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.07.2024 r.  
 


20.12.2008 - Kolędowanie na Rynku
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Z darami do Wilna
06-08-2008

Stowarzyszenie Przyjaciół Folkloru Ludowego z Dębicy po raz siódmy gościło na Wileńszczyźnie. Pojechali tam szerzyć polską kulturę oraz wesprzeć darami mieszkających tam Polaków. Dzieci z Domu Dziecka w wileńskim Podbrodziu otrzymały obuwie, środki czystości, zeszyty, książki, słodycze. Dębicka delegacja przywiozła także odzież, środki czystości dla Domu Starców w Czużakampiai. Wspieranie Polaków mieszkających na Wileńszczyznie to inicjatywa Sylwii Murdzy – Chrobak.

- Po pierwszej wizycie w  Podbrodziu zauważyliśmy, że naszym rodakom brakuje ubrań, książek i zabawek,  dlatego postanowiliśmy uruchomić ludzi dobrej woli w Dębicy i zebrać brakujące do właściwego funkcjonowania produkty i odzież– mówi Sylwia Murdza – Chrobak i dziękuje wszystkim firmom za zaangażowanie się w pomoc dla naszych rodaków z Wileńszczyzny.

Oprócz darów, Stowarzyszenie Folkloru Ludowego przygotowało dla podopiecznych Domu Starców program artystyczny poświęcony Jerzemu Popiełuszce.

Dębiczanie podczas wizyty zwiedzili także Wilno, Kalwarię Wileńską, gdzie śpiewali w kościele podczas mszy św.

Zwiedzili także unikalny pod względem roślinności Werkowski Park Regionalny oraz obejrzeli panoramę miasta i klasztor trynitarski, miejscowość, w której urodził się Józef Pilsudski, cmentarz na Rossie, gdzie pochowanych jest wielu wybitnych Polaków. Pobyt na Litwie – podobnie jak w latach ubiegłych zakończyła wizyta w redakcji „Kuriera Wileńskiego” – jedynej polskojęzycznej gazety codziennej na Litwie.

 

  
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej