<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.07.2024 r.  
 


07.09.2009 - Uczcili pamięć walczących o Ojczyznę
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Siódme „Abecadło”
04-08-2008

Prawie dwa lata ukazuje się kwartalnik „Abecadło” wydawany przez Klub Przyjaciół Słowa Pisanego istniejący przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Dębicy. „Opisujemy w nim, to, co się działo w Środowiskowym Domu Samopomocy w czasie ostatnich trzech miesięcy. A działo się wiele” – piszą z dumą uczestnicy placówki i jednocześnie redaktorzy pisma.

W siódmym numerze „Abecadła” członkowie kolegium redakcyjnego pisemka przypominają imprezy, jakie odbyły się na przestrzeni 3 miesięcy w ich placówce: olimpiadę specjalną, występy Teatru Maska z Krakowa, spotkania z uczestnikami podobnych placówek w Ropczycach i w Dębicy, prezentację ich dorobku artystycznego w Brukseli, wizytę przedszkolaków z PM nr 7. W numerze są także wiersze Wandy Bednarskiej, uczestniczki zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy, porady kulinarne m.in. jak przyrządzić ziemniaki w boczku czy kurczaka na jarzynce i ciekawostki np. jak sprawić, aby włosy były lśniące, by sylwetka była zgrabna, i jak ulżyć nogom.

Opiekunem kwartalnika jest Maria Stefaniak-Piekło, w pracę przy każdym numerze zaangażowanych jest kilka osób. Stałym autorem jest Wanda Bednarska, która pisze wiersze o tematyce nawiązującej do pory roku kwitowanej w każdym numerze. Teksty pisane są ręcznie, na komputerze przepisuje je opiekunka „Abecadła” Maria Stefaniak-Piekło. I tylko ona wie, ile trzeba zachodu, aby zmobilizować uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy do napisania tekstu. – Nasi podopieczni nie mają zbyt częstych kontaktów ze słowem pisanym. Tyle, co napiszą coś do urzędów. Uważam zatem, że te 3-4 osoby zaangażowane w tworzenie „Abecadła”, to naprawdę bardzo dużo. Zresztą takich pisemek nie wychodzi zbyt dużo. W Domu Pomocy Społecznej na Wolicy jest podobny periodyk i na pewno w ŚDS w Strzyżowie. Innych nie znam – mówi Marta Skórska.

„Abecadło” ukazuje się w nakładzie 50 egzemplarzy. Otrzymują je bezpłatnie uczestnicy zajęć w ŚDS w Dębicy, ludzie współpracujący z placówką, sponsorzy. Rozprowadzane są również w czasie imprez, w których uczestniczy dębicki dom samopomocy.(aj)


Fot. Andrzej Janiec


Na zdjęciach impreza z maja br. Na zaproszenie uczestników dębickiego Środowiskowego Domu Samopomocy odwiedzili ich koledzy z Tyczyna i Ropczyc. Było grillowanie, wspólna zabawa, gry itp. Opis tej imprezy znalazł się w 7 numerze „Abecadła”

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej