<< powrót na stronę główną dziś jest: 29.04.2024 r.  
 


02.03.2009 - Książki mówione można wypożyczać
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Pieniądze na nowe świetlice
19-05-2008

Dwie nowe świetlice środowiskowe rozpoczną w październiku swoje funkcjonowanie w Dębicy. Będą one zlokalizowane na osiedlu Fredry oraz przy ulicy Sienkiewicza. Środki finansowe na uruchomienie tych świetlic zostaną przekazane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w ramach realizacji Unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Będzie to kwota 758 tysięcy złotych.

Wniosek nosi tytuł „Nie ulicy – Tak świetlicy” i został przygotowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy. Jego celem jest poprawa dostępu do zatrudnienia dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym mieszkającej w Dębicy. W ubiegłym roku z pomocy społecznej w mieście korzystało 1800 rodzin tj. ok. 11 procent mieszkańców.

– Problemem w tej grupie są częste postawy bierności przekazywane przez rodziców i opiekunów młodzieży. W konsekwencji prowadzi to do zjawiska „dziedziczenia biedy”. Dlatego adresujemy nasz projekt do młodzieży w wieku od 15 do 19 lat. Właśnie ta grupa młodych dębiczan jest szczególnie narażona na wykluczenie społeczne - tłumaczy Małgorzata Kędzior, dyrektor MOPS w Dębicy.

To niebezpieczeństwo wykluczenia społecznego wynika nie tylko z barier ekonomicznych (podopieczni MOPS nie należą przecież do ludzi majętnych), ale również z ujawniających się zachowań aspołecznych: sięganie po alkohol, narkotyki, chuligaństwo. Kolejną przyczyną zagrożenia tej młodzieży wykluczeniem społecznym są nietrafne wybory zawodowe. Preferowane wśród nich tradycyjne szkoły zawodowe nie dają im szansy na znalezienie później pracy. Skutkuje to bezrobociem lub wykonywaniem nisko opłacanej pracy. Zalecane działania terapeutyczne i socjalizacyjne wobec tej młodzieży są prowadzone w nieatrakcyjnej formie. i ograniczonym zakresie przez to zwykle nieskuteczne. Rutynowe działania wyrównawcze czy kółka zainteresowań w szkołach nie przynoszą efektu i młodzież dość szybko z nich rezygnuje.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej prowadzą od grudnia ubiegłego roku świetlicę socjoterapeutyczną na osiedlu Matejki. Uczęszczają do niej dzieci, ale także młodzież z rodzin objętych pomocą MOPS. Pół roku funkcjonowania tej świetlicy i zebrane w tym czasie doświadczenia potwierdzają potrzebę organizowania podobnych świetlic w mieście. Dzieci chętnie przychodzą na zajęcia w świetlicy. Odrabiają lekcje, korzystają z komputerów z internetem, uczestniczą w wycieczkach. Przede wszystkim jednak zwiększają się ich aspiracje, poczucie własnej wartości.

Projekt pt. „Nie ulicy – Tak świetlicy” przygotowany w dębickim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zakłada zorganizowanie dwóch świetlic środowiskowych, podobnych do działającej już na osiedlu Matejki, ale skierowanych do młodzieży w wieku od 15 do 19 lat. Świetlice mieścić się mają w budynku przy ulicy Kraszewskiego, gdzie mieściła się filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w internacie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 przy ulicy Sienkiewicza. Na tych osiedlach nie ma tego typu świetlic czy klubu młodzieżowego.

Nabór do świetlic prowadzony będzie wśród starszej młodzieży, która wyrazi chęć uczestniczenia w zajęciach. Ogółem w obu świetlicach ma się znaleźć 120 uczestników. Projekt będzie realizowany od sierpnia br do czerwca 2010.

Wniosek złożony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej został wysoko oceniony w Wojewódzkim Urzędzie Pracy i znalazł się na 5 miejscu wśród kilkudziesięciu złożonych z województwa podkarpackiego.

Już w sierpniu rozpocznie się remont pomieszczeń, gdzie mają się mieścić świetlice. Blisko 760 tysięcy złotych, które zostaną przekazane z rzeszowskiego WUP będą przeznaczone na zakup odpowiedniego sprzętu i wyposażenia, zorganizowanie pracowni zajęciowych oraz zatrudnienie kwalifikowanego personelu. W świetlicach będą pracownie: komputerowa, sportowa, stolarsko, tkacko-krawiecka, kulinarna. Szczególną wagę wnioskodawcy przykładają do pracowni komputerowej oraz sportowej. Pierwsza zapewni uczestnikom zajęć w świetlicach dostęp do nowoczesnych technologii informatycznych i zdobywania w ten sposób oraz ćwiczenia umiejętności kluczowych na rynku pracy. Sportowa pracownia ma zachęcić młodzież do udziału w zajęciach w świetlicach oraz atrakcyjnie wypełnić czas między wysiłkiem umysłowym.

- Jest to pierwszy taki duży projekt konkursowy z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli powiedzieć o kolejnych – zapowiada Małgorzata Kędzior, dyrektor dębickiego MOPS.



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej