<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.07.2024 r.  
 


12.07.2013 - Obelisk upamiętniający „ Żołnierzy Wyklętych” na dębickim Rynku -odsłonięty
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Powstała grupa wsparcia dla rodzin osób z autyzmem
16-10-2007

Przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej powstała Dębicka Grupa Wsparcia „Echo”, która pomaga rodzinom posiadającym osoby chore na autyzmu. MOPS otrzymał na te działania dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pisząc program na konkurs o tematyce „Oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi”.

Spotkania Grupy Wsparcia „Echo” odbywać się będą raz w miesiącu w pomieszczeniach MOPS w Dębicy od października 2007 r. do lutego 2008 r. Pierwsze spotkanie odbyło się 8 października 2007r.  

            Tematy spotkań będą ustalane wcześniej przez rodziców i terapeutów. W zależności od występujących problemów, będą zapraszani specjaliści oraz przedstawiciele instytucji pomocowych.

- Planujemy, że w trakcie realizacji programu rozwinie się wzajemne niesformalizowane poradnictwo i samopomoc – mówi Małgorzata Kędzior, dyrektor MOPS w Dębicy. - Na zakończanie programu zostanie wydany informator przedstawiający problem autyzmu.

Realizacja projektu pozwoli na rozwinięcie się kolejnej formy oparcia społecznego, która wspierać będzie działania i inicjatywy samopomocowe osób z autyzmem oraz ich rodziny.

            - Być może poprzez wspólne rozmowy, wzajemne wsparcie, wymianę doświadczeń rodzice odczują, że nie zostali sami z własnymi problemami, że są rodziny mające podobne problemy, oraz że są ludzie i instytucje na pomoc, których zawsze mogą liczyć – mówi Kędzior. - Mam nadzieję, że spotkania Grupy Wsparcia spowodują rozwój profilaktyki osób borykających się z chorobą autyzmu.

Program zakłada, że partnerstwo między Grupą Wsparcia a przedszkolami, szkołami i społecznością lokalną umożliwi zmianę istniejących stereotypów dotyczących funkcjonowania w życiu społecznym osób z autyzmem.

            MOPS otrzymał także pieniądze z ministerstwa pracy i polityki społecznej oraz budżetu województwa na inne programy realizowane w październiku i listopadzie. Pierwszy dotyczy utworzenia świetlicy socjoterapeutycznej w Dębicy na Oś. Matejki. Drugi – „Do wspólnej bramki” – jest cyklem spotkań na obiektach „KS Wisłoka”. Uczestnicy zajęć  Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębicy będą brali uczestniczyć w zajęciach sportowych i pod okiem trenerów na obiektach  Klubu Sportowego Wisłoka, będą poznawać zasady gry w piłkę nożna, piłkę siatkową i gry w tenisa. Trzeci program ma za zadanie powrót osób bezdomnych do społeczności. Ten projekt realizowany jest  wspólnie z Domem dla   Bezdomnych Mężczyzn.

 

 

  
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej