<< powrót na stronę główną dziś jest: 27.04.2024 r.  
 


19.10.2012 - Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

68. rocznica stracenia na dębickim rynku „Żołnierzy Wyklętych” Polskiego Podziemia Niepodległościowego i I rocznica odsłonięcia pomnika upamiętniającego to wydarzenie
10-07-2014

Dziś, 10 lipca 2014 roku przypada 68. rocznica upamiętniająca „Żołnierzy Wyklętych” polskiego podziemia niepodległościowego, w tym trzech z oddziału leśnego Narodowych Sił Zbrojnych Jana Stefki ps. „Mściciel”: Józefa Grębosza ps. „Pszczółka”, Józefa Kozłowskiego ps. „Mruk” i Franciszka Nostera ps. „Bukiet”, straconych na rynku w Dębicy w 1946 r. podczas jednej z ostatnich publicznych egzekucji w Polsce.

Na mocy wyroku Sądu Okręgowego – Wydziału do spraw doraźnych w Rzeszowie 25 czerwca 1946 roku na karę śmierci zostało skazanych pięciu polskich patriotów, członków Narodowych Sił Zbrojnych „Mściciela”, spośród których trzech zostało straconych na rynku w Dębicy.

Publiczny wyrok został wykonany przez powieszenie, co miało na celu odstraszyć potencjalnych „wrogów władzy ludowej” oraz zademonstrować siłę i determinację reżimu komunistycznego.

Odsłonięty w ubiegłym roku pomnik „Żołnierzy Wyklętych” Polskiego Podziemia Niepodległościowego jest wyrazem hołdu mieszkańców Dębicy oraz Rady Ochrony Walk i Męczeństwa dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości i suwerenności Polski z bronią w ręku oraz w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

W 68. rocznicę stracenia na dębickim rynku „Żołnierzy Wyklętych” Polskiego Podziemia Niepodległościowego i I rocznicę odsłonięcia obelisku upamiętniającego to wydarzenie władze miasta Dębicy: Paweł Wolicki – Burmistrz miasta,  Mariusz Trojan i Jerzy Gągała – Zastępcy burmistrza, Stanisław Leski – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Zbigniew Drzymała – Dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 złożyli wiązankę kwiatów i znicz.

Dziś o tym wydarzeniu nie zapomnieli również Dębiczanie, którzy przybywali pod obelisk składając kwiaty, aby w sposób szczególny upamiętnić zamordowanych żołnierzy.



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej