<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.07.2024 r.  
 


15.06.2011 - Wesołe wakacje, bo bezpieczne
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

246 słuchaczy Politechniki Dziecięcej w Dębicy
13-03-2014

Już 22 marca zainauguruje w Dębicy działalność Politechnika Dziecięca. W zajęciach będą uczestniczyły wszystkie zgłoszone dzieci. Planowanego na dzisiaj losowania nie będzie ponieważ władze miejskie zdecydowały o sfinansowaniu zajęć dla 2 grup, a nie jak pierwotnie zakładano jednej 100 osobowej grupy.

„Bardzo się cieszymy, że tak liczna grupa dzieci chce uczestniczyć w zajęciach Politechniki Dziecięcej. Chcemy jak najmocniej promować to przedsięwzięcie, dlatego zdecydowaliśmy o sfinansowaniu zajęć dla wszystkich zgłoszonych dzieci” – mówił podczas konferencji prasowej podsumowującej rekrutację burmistrz Paweł Wolicki.
Wszystkie dzieci, których rodzice zgłosili na stronie internetowej Fundacji chęć uczestniczenia swoich pociech w zajęciach Politechniki Dziecięcej w Dębicy będą miały taką możliwość.

W pierwotnym założeniu było utworzenie jednej 100 osobowej grupy słuchaczy. Już po pierwszych dniach przyjmowania zgłoszeń widać było, że chętnych będzie znacznie więcej niż zaplanowanych miejsc. Dzięki rozmowom jakie zostały przeprowadzone przez burmistrza Pawła Wolickiego z przedstawicielami Fundacji Rozwoju Edukacji uzgodniono, że utworzone zostaną ostatecznie dwie grupy i wszystkie zgłoszone dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach.

Zadowolenia z takiego obrotu sprawy nie krył także pochodzący z Dębicy Andrzej Czarnecki, członek zarządu Fundacji Wspierania Edukacji  i dyrektor komunikacji w WSK PZL – Rzeszów” S.A.
„Dzięki zaangażowaniu władz miejskich otwieramy filię Politechniki Dziecięcej w Dębicy. Tych filii Politechniki z założenia władz Fundacji nie będzie wiele, maksymalnie 5 w Województwie Podkarpackim dlatego bardzo się cieszę, że jedna z nich rozpocznie działalność w moim rodzinnym mieście” – powiedział Andrzej Czarnecki
W chwili obecnej działa filia Politechniki w Mielcu, kolejną ma być  filia w Dębicy oraz filia w Ustrzykach Dolnych. Przedstawiciele Fundacji podkreślali, że zależy im na wysokim poziomie prowadzonych zajęć i bogatej ofercie dla uczestników i dlatego tylko w kilku miastach będą funkcjonowały takie filie.

Pierwsze zajęcia w dwóch grupach  odbędą się już 22 marca w Domu Kultury Śnieżka.
„Ponieważ zajęcia odbywały będą się w 2 grupach i konieczne będzie określenie do której grupy dane dziecko zostanie przydzielone ważne jest aby rodzice sprawdzali maile, które podali podczas rejestracji dzieci. Na te adresy zostaną wysłane wszystkie informacje  zarówno te odnośnie podziału na grupy, jak i te dotyczące  terminu rozpoczęcia zajęć poszczególnych grup. Jeśli maile od Politechniki Dziecięcej nie zostaną przez rodziców odebranie i potwierdzone ich pociechy nie będą miały możliwości spotkać się na zajęciach z profesorami” – mówi Piotr Chęciek, członek Stowarzyszenia „Alternatywa”, które aktywnie brało udział w uruchomieniu dębickiej filii Politechniki Dziecięcej.


Plan zajęć I semestru PD

22 marca – Chemia wokół nas (prof. Wiktor Bukowski)
- chemia żywi i ubiera, leczy i …, czyli po co nam ta chemia
- woda i powietrze – nasi starzy znajomi
- węgiel pierwiastek wielu milionów ….
- substancje proste i złożone, roztwory i mieszaniny wokół nas
- kwasy i sole – substancje też nam bliskie
- chemia w kuchni czyli gotowanie i zmywanie
- wszędobylskie plastiki

26 kwietnia – Dlaczego samolot lata? (Marta Szołdrowska, Jakub Ryba)
- siły działające na samolot
- działanie silnika odrzutowego
- działanie sterów samolotu

17 maja – W miarę jedzenia apetyt rośnie (prof. Leszek Woźniak)
- będziesz tak zdrowy i silny, jak zdrowy był, jest i będzie twój pokarm. Są na to dowody.
- czego dziecko absolutnie nie powinno jeść?
- najzdrowsze jedzenie

28 czerwca – Architekt PD (Joanna Figurska-Dudek)
- co to jest architektura?
- krótka historia architektury – od starożytności po XX wiek
- co możemy zbudować w XXI wieku? pomysły znanych architektów a pomysły Małych Studentów
- narzędzia pracy architekta dawniej i dzisiaj
- jak zostać architektem?

Godziny zajęć dla wszystkich terminów:
14.00 – 15.00
1. grupa wykładowa
16.00 – 17.00
2. grupa wykładowa

  
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej