<< powrót na stronę główną dziś jest: 3.05.2024 r.  
 


21.03.2011 - Powrotów część pierwsza – Leszek Kuchniak
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Gorące, choć deszczowe Dni Dębicy
15-06-2012

Nawet ulewny deszcz nie przeszkodził mieszkańcom Dębicy uczestniczyć w dorocznym święcie miasta. W czasie deszczu dębiczanie chowali się pod parasolami i korzystali z dużego namiotu rozstawionego na płycie rynku. Nikt jednak nie rezygnował w oglądania występów.

Tegoroczne Dni Dębicy oparte były przede wszystkim na prezentacji lokalnych wykonawców. Stąd występy uczniów, zespołów oraz chóru PSM I stopnia. Prezentacja Studia Piosenki Miejskiego Ośrodka Kultury i pracujących pod kierunkiem Agnieszki Augustynowicz solistów: Dominiki Żurek, Aleksandry Ożóg, Ani Prucnal i Sylwestra Dudy i imponującego chóru uczniów SP nr 3, którzy zaśpiewali piosenkę Euro 2012 „Koko, koko, Euro-Spoko”. Bardzo dobrze zaprezentował się zespół tańca nowoczesnego Pantera z Domu Kultury Śnieżka, który prowadzi Agnieszka Lig-Sarama. Swoje umiejętności pokazały pary taneczne ze Złotej Pary i zespołu LDC działającego przy MOK Dębica. Swój kunszt sportowy przedstawili młodzi uczestnicy zajęć w Dziecięcej Akademii Piłkarskiej. Ich gośćmi byli Andrzej Iwan, były reprezentant Polski w piłce nożnej oraz Jarosław Krzoska, znany dziennikarz sportowy z Krakowa. Mali piłkarze rozegrali mini Euro 2012 na boisku przed sceną na rynku. Grali i śpiewali uczniowie szkoły muzycznej Yamaha z Pilzna i Czarnej. Animacje konkursy i gry dla dzieci prowadzili instruktorzy Kulkolandu. Szkoła tańca El-Bo wystąpiła w dwóch wejściach i kilku zespołach starszych i młodszych tancerzy.
Mariusz Trojan, zastępca burmistrza Dębicy wraz z młodymi piłkarzami Dziecięcej Akademii Piłkarskiej wypuścili w niebo dziesiątki białych i czerwonych baloników.

Zdobywający sporą popularność w Dębicy zespół Eternity Stream otworzył część wieczorną sobotnich Dni Dębicy. Oficjalnego otwarcia Dni Dębicy 2012 dokonał burmistrz miasta Paweł Wolicki, któremu towarzyszyli na scenie m.in. Mariusz Trojan, zastępca burmistrza Dębicy, Władysław Bielawa, starosta dębicki, Tadeusz Kamiński, przewodniczący Rady Powiatu, Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica, przedstawiciele partnerskiego miasta Dębicy na Ukrainie Stary Sambor z jego merem Ivanem Hrysem, przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego. Ci ostatni przekazali Pawłowi Wolickiemu promesę bezpłatnych jednego semestru studiów podyplomowych dla studenta z Dębicy.

Występ dwóch gwiazd sobotniego wieczoru rozgrzał zziębniętą publiczność. Świętujący swoje 10-lecie Soul Dance prowadzony przez Edytę Mędrek-Śliwę pokazał bardzo ciekawe widowisko taneczne, w którym występowały wszystkie grupy taneczne tej szkoły tańca. Pierwszy dzień Dni Dębicy zakończył występ krakowskiej grupy Skangur grającej rocka, reggae i ska.

Drugi dzień Święta Miasta zainaugurowały XIII Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych. Nie obyło się bez emocji. Podczas prezentacji zasłabł jeden z muzyków, co skończyło się interwencją pogotowia ratunkowego. Jego zdrowiu nic nie zagraża.
Przegląd podzielony był na cztery kategorie i oceniany przez komisję artystyczną w składzie: Andrzej Radzik, Edward Wodzień i Stanisław Świerk. W kategorii zespół śpiewaczy bez towarzyszenia instrumentów triumfował dębicki Senior, wśród zespołów z towarzyszeniem instrumentów zwyciężyły Wietrznianki z Wietrzna. Najlepszą kapelą ludową została debiutująca na Konfrontacjach Młoda Hatra z Harty. Wyróżnienie w kategorii solistów zdobył Eugeniusz Kopera z Trzcinicy. Protokół z przeglądu można znaleźć poniżej.

Pomiędzy zabawami dla najmłodszych prowadzonymi przez animatorów z Kulkolandu, przeprowadzano konkursy z nagrodami ufundowanymi przez sponsorów i patronów medialnych. Obok estrady rozłożono Miasteczko Rękodzieła, gdzie można było własnoręcznie stworzyć coś dla siebie w jednej z kilku technik, pod okiem instruktorów z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dębicy.
Na scenie wystąpiła także Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Świerka, której towarzyszyły choreografie dębickich mażoretek. Tuż po koncercie odbył się pokaz mody ślubnej i nie tylko.

Ważną częścią niedzielnych Dni Dębicy było uhonorowanie przedsiębiorców od lat wspierających kulturę Żaglami Kultury. Otrzymali je przedstawiciele następujących firm od lat pomagających Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w organizacji Dni Dębicy: Firmy Oponiarskiej Dębica, Zet, Dębickiej Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka, PHU Mateo, Painpol Posadzki Przemysłowe, Carrefour Dębica. Wręczenia statuetek dokonali Mariusz Trojan, zastępca burmistrza Dębicy oraz Elżbieta Kęsik, dyrektor MOK.

W popołudniowym bloku imprez kulturalnych wystąpiły zespoły folklorystyczne: Miejski Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie, zespół Mali Igloopolanie i zespół Gryfici.
Złożony z dębiczan zespół Flueed zagrał znane i lubiane przeboje muzyki rozrywkowej w programie „Covery świata”.

Prawdziwym ukoronowaniem Dni Dębicy 2012 był występ gwiazdy wieczoru - zespołu Czerwone Gitary. Z oryginalnego składu sprzed prawie 50 lat zostało dwóch muzyków: Jerzy Skrzypczyk, perkusja oraz Jerzy Koszela, gitara i śpiew, ale Czerwone Gitary pozostały tym samym zespołem, który przez lata porywał swoją muzyką. Podobnie było w Dębicy, gdzie grupa zagrała swoje największe przeboje doskonale znane dębiczanom starszym i tym młodszym.


Więcej zdjęć w Galerii

Protokół XIII OKKLiZŚ



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej