<< powrót na stronę główną dziś jest: 23.07.2024 r.  
 


20.10.2010 - Dębica najlepsza w sporcie
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Tyle „Radości” w „Morsie”
20-12-2011

Kolejny raz w Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy gościł Mikołaj. Tym razem odwiedził podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” Zanim jednak zostały rozdane prezenty podopieczni stowarzyszenia zawładnęli na kilka godzin sceną „Morsa” pokazując swoje umiejętności teatralne, wokalne i taneczne.

Powstałe w 1994 roku Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w Dębicy działa na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Wspiera wszechstronny rozwój osób niepełnosprawnych oraz umożliwia im aktywne i godne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym. Celem stowarzyszenia jest działanie na rzecz tworzenia najkorzystniejszych warunków do pełnego fizycznego i osobowego rozwoju osób niepełnosprawnych tak umysłowo, jak i ruchowo a także pomoc ich rodzinom. Z inicjatywy organizacji powstały i funkcjonują cztery placówki rehabilitacyjne: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dębicy i w Bobrowej Woli, Zakład Aktywności Zawodowej w Woli Żyrakowskiej oraz Ośrodek Promocji Aktywności Zawodowej i Społecznej w Korzeniowie. Placówki te umożliwiają codzienną rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą przeszło 130 osobom niepełnosprawnym. Jednym z elementów takiej rehabilitacji jest kultura tworzona przez osoby niepełnosprawne pod kierunkiem wyspecjalizowanych terapeutów. O tym, że w Stowarzyszeniu „Radość” praca w tym zakresie jest na bardzo wysokim poziomie mogły świadczyć występy w „Morsie”.

Zespół „Boberki” z Bobrowej Woli pokazał przedstawienie „Przygoda na Dzikim Zachodzie”. Zabawna opowieść o fascynacji trzech nieudanych kowbojów piękną dziewczyną rozbawiła publiczność. Wcześniej właśnie to przedstawienie zdobyło pierwsze miejsce na przeglądzie twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych w Rzeszowie. Jednym z jurorów tego przeglądu był Artur Barciś, który odtwórcom ról kowbojów przyznał indywidualne nagrody.

Kolejnym występem była prezentacja wokalno-muzyczna zespołu „Oasis” z Korzeniowa. Brawurowo wykonane piosenki oraz taniec bardzo podobały się widowni licznie zebranej w DK „Mors”. Przegląd kulturalnej twórczości Stowarzyszenia „Radość” zakończył występ zespołu z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dębicy z przedstawieniem o Małym Księciu”.

Po występach Mikołaj w otoczeniu aniołków i reniferów rozdali prezenty gwiazdkowe dla wszystkich uczestników zajęć w Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość”.

W spotkaniu, w którego organizacji wydatnie pomagali pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury, uczestniczyli: Elżbieta Kęsik, dyrektor MOK, Marzena Socha, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, Marek Rączka, wójt gminy Żyraków, Maria Kurcz, sekretarz gminy Dębica, Krzysztof Moskal, były wójt gminy Żyraków, Jan Ciołczyk, przewodniczący Stowarzyszenia „Radość”, Paweł Morawczyński, kierownik WTZ w Dębicy.

Scenografia spotkania została przygotowana przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dębicy pod kier. Patrycji Żydek, Beaty Gliwy, Justyny Moskal.

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej