<< powrót na stronę główną dziś jest: 23.07.2024 r.  
 


09.06.2009 - Burmistrz wręczył nagrody za Svisthov
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

XXX Rocznica Stanu Wojennego na Podkarpaciu
14-12-2011

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zorganizowała spotkanie z panią Małgorzatą Gliwa z rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Tematem prelekcji była 30 Rocznica Stanu Wojennego na Podkarpaciu. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Miejskiego Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza wraz z opiekunem panią Moniką Maksoń, czytelnicy biblioteki, oraz zastępca burmistrza Dębicy Mariusz Trojan.

Z prezentacji przedstawionej przez IPN młodzież dowiedziała się jakie były okoliczności wprowadzenia Stanu Wojennego, jak przebiegały protesty np. w zakładach ówczesnego województwa rzeszowskiego. Oprócz prelekcji wszyscy uczestnicy obejrzeli film przedstawiający relacje świadków, strajki robotników i przykłady prześladowania opozycji wobec komunistycznej władzy podczas trwania Stanu Wojennego. Na zakończenie spotkania burmistrz Mariusz Trojan opowiedział wszystkim zgromadzonym o swojej działalności w opozycji i ludziach, którzy nie zważając na represje mieli odwagę upomnieć się o honor, niepodległość i wolność ojczyzny.

 

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej