<< powrót na stronę główną dziś jest: 19.06.2024 r.  
 


01.09.2009 - Dzień Strażnika Miejskiego
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Twarze – Jagoda Prucnal
22-07-2011

Jagoda Prucnal ma 16 lat i jest absolwentką Miejskiego Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Dębicy. Od września rozpocznie naukę w I LO im. Króla Władysława Jagiełły. Jest również uczennicą Szkoły Muzycznej II stopnia w Dębicy w klasie skrzypiec Agaty Bubisz.

Swoją przygodę ze skrzypcami zaczęła w wieku 7 lat. Rodzice złożyli podanie do szkoły muzycznej. Chcieli jednak, aby uczyła się gry na fortepianie. - Na egzaminach wstępnych zapytano mnie, na jakim instrumencie chciałabym grać. Odpowiedziałam, że na skrzypcach – wspomina Jagoda Prucnal i jeszcze do dziś widzi zdziwione miny swoich rodziców, którzy chcieli, aby ich córka grała na fortepianie. - Pewnie jeszcze wtedy nikt  nie zdawał sobie sprawę, że muzyka stanie się dla mnie całym światem.

Początki w szkole muzycznej nie były proste. Najpierw trzeba było zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Poznać nowych kolegów, nauczycieli oraz przyzwyczaić do tego, że to nie jest do końca taka zwykła szkoła. Obok teorii trzeba było przecież ćwiczyć na skrzypcach. I to ćwiczyć codziennie przez wiele godzin

- Początkowo szkołę muzyczną traktowałam jako obowiązek. Mama kazała mi ćwiczyć, to szłam i grałam. Mój stosunek do tego ćwiczenia zmienił się w pod koniec edukacji w I stopniu. Zaczęłam rozumieć głębszy sens muzyki. Jak pisarze wylewają swoje uczucia na papier, malarze na płótno, tak muzycy te emocje wyrażają za pomocą melodii. I obecnie staram się grać, by coś przekazać moim słuchaczom.

Jagoda Prucnal gra w zespole kameralnym Ludwika Saramy i orkiestrze Stanisława Świerka. Gra w orkiestrze symfonicznej Pawła Adamka od 6 lat, biorąc czynny udział w wystawieniu oper: „Jawnuta”, „Don Kichot”, „Nabucco”, „Carmen”, „Cyrulik sewilski”, „Halka”; udziela się w grupie teatralno-wokalnej „Feniks”.

Sukcesy:

• Wyróżnienie w Regionalnym Konkursie „Dźwięki smyczkiem malowane” w 2008r.

• III miejsce w VII powiatowym konkursie ekologicznym w Bolestraszycach w 2010r.

• I miejsce w VIII powiatowym konkursie ekologicznym w Tuszymie w 2011r.

• I i II miejsca w szkolnych konkursach skrzypcowych

• I i II miejsca w konkursach teoretycznych w Szkole Muzycznej (F. Chopin, R. Schumann, E. Grieg)

- W przyszłości swoje życie chciałabym wiązać z muzyką. Myślę o Akademii Muzycznej. Ale też nie wykluczam innych kierunków: politechnicznych czy psychologii. Z muzyką związany jest też kuzyn mojego taty, Adam Prucnal (zespół Brathanki) oraz moi kuzyni Paweł Prucnal, Michał Łączak, a także Marysia i Bartek Prucnalowie. (aj)



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej