<< powrót na stronę główną dziś jest: 30.04.2024 r.  
 


24.10.2011 - Relikwie Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki są już w kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Nagrody dla ludzi kultury
03-07-2011

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła sie uroczysta gala wręczenia Nagród Zarządu Województwa Podkarpackiego w Dziedzinie Kultury. Wśród nagrodzonych znaleźli się dębiczanie: Barbara Przybyłowska, świętująca w tym roku jubileusz 50-lecia pracy edukacyjnej i Ryszard Kucab, obchodzący 30-lecie pracy artystycznej.

Doroczne Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego przyznawane są za całokształt działalności oraz za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżniani są nimi animatorzy, twórcy i pracownicy kultury, których wkład w rozwój i krzewienie humanistycznych wzorców są nie do przecenienia. Przyznawane są także nagrody zbiorowe dla grup i zespołów artystycznych.

Barbara Przybyłowska jest pedagogiem, instruktorem teatralnym i tanecznym, reżyserem i twórczynią kilkudziesięciu spektakli teatralnych zrealizowanych z dziećmi i młodzieżą. Od 50-ciu lat związana z Domem Kultury „Śnieżka”. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za działalność edukacyjną oraz tych, które najbardziej Ją cieszą – zdobytych z podopiecznymi na niezliczonych przeglądach i konkursach teatralnych. Jej udział w kształtowaniu się i rozwoju dębickiego amatorskiego ruchu teatralnego jest ogromny. Przez pół wieku pracy artystycznej wychowała kilka pokoleń odbiorców i twórców sztuki, pobudzając w nich chęć kreowania rzeczywistości i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Aktualnie pani Barbara prowadzi w DK „Śnieżka” dwie dziecięce grupy teatralne, z powodzeniem wystawiając kolejne sztuki teatralne. Mimo wieku nie rezygnując z radości jaką daje Jej praca z najmłodszymi, stawiającymi pierwsze sceniczne kroki, artystami. Jak sama mówi: - To właśnie ta radość i zabawa przeradza się w źródło tworzenia.

Ryszard Kucab obchodzi w tym roku jubileusz 30 lat pracy artystycznej i 25 lat prowadzenia działalności związanej z upowszechnianiem kultury. Jego prace, grafiki, rzeźby, pastele, statuetki i inne formy plastyczne, są cenione przez odbiorców sztuki i bywają ozdobą wielu galerii w Polsce i na świecie. Kierowana przez niego Galeria Sztuki prowadzi nieprzerwanie działalność wystawienniczą. Poza wystawami organizowane są tu także zajęcia nauki rysunku, malarstwa i rzeźby, na które uczęszczają dzieci, młodzież i dorośli oraz osoby niepełnosprawne. Odbywają się tutaj także lekcje przedmiotowe wielu szkół. Placówka jest także organizatorem wielu konkursów artystycznych o zasięgu powiatowym. Galeria Sztuki MOK stwarza znakomite warunki do spotkań ze sztuką. Poprzez swój artystyczny klimat przyciąga rzesze mieszkańców, którzy śledzą na bieżąco jej kalendarz artystyczny.    

Satysfakcji z tak prestiżowych wyróżnień nie ukrywa Elżbieta Kęsik, dyrektor MOK: - Niezmiernie ucieszyła mnie decyzja Zarządu Województwa Podkarpackiego. Nagrody przyznane naszym rodzimym twórcom i animatorom są szczególne i stanowią prawdziwe uhonorowanie ich długoletniej, twórczej pracy. Są to ludzie oddani dębickiej kulturze, posiadający bogaty dorobek artystyczny. Przez lata wychowali kilka pokoleń odbiorców i twórców sztuki, dzieląc się z nimi swoją pasją i umiejętnościami, pobudzając w nich chęć kreowania rzeczywistości i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Dzięki ich zaangażowaniu wielu młodych ludzi wybrało niełatwą, artystyczną drogę życiową. Wyróżnienia cieszą z pewnością tym bardziej, że są nagrodami finansowymi. Stanowią więc nie tylko prestiżowe uhonorowanie tak pięknych jubileuszy.

Szefowa MOK już teraz zaprasza wszystkich, którym bliska jest kultura na V Spotkanie Pokoleń twórców, animatorów i pracowników kultury, podczas którego nastąpi uroczyste wręczenie w naszym mieście Nagród Zarządu Województwa Podkarpackiego, Medali Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz innych wyróżnień dla ludzi związanych z dębicką kulturą. Impreza zaplanowana została na 28 września br.


Fot. Magdalena Daniek

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej