<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.07.2024 r.  
 


29.04.2009 - Wygrał „Czerwony Kapturek”
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dębicki zJAZZd
05-05-2011

Sobotnia gala jazzu była z pewnością jednym z największych regionalnych wydarzeń muzycznych w ostatnim czasie. Podczas koncertu galowego wieńczącego II zJAZZd, czyli dębicką edycję VIII United Europe Jazz Festival, wystąpił Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band i Leszek Żądło, zespół wokalny Monk wraz z Tolkiem Lisieckim oraz słowacka grupa B. & The MoneyMakers.

Ci, którzy zdecydowali się spędzić ten wieczór w „Śnieżce” raczej nie żałowali swojego wyboru. Nie sposób opisać niesamowitej atmosfery koncertu, który trwał do późnych godzin.

Nie tylko jazz rozbrzmiewał na scenie. Jako pierwsi wystąpili B. & The MoneyMakers z charyzmatycznym Borisem Čiamporem, liderem grupy, śpiewającym i grającym na harmonijce ustnej. Słowacy, nawiązujący do tradycji miejskiego bluesa lat 50’, rodem z chicagowskich ulic, dali prawie półtorej godzinny koncert, podczas którego nie zabrakło szlagierów takich muzyków jak Willy Dixon, Muddy Waters czy Elmore James. Skład grupy uzupełnili: Lukáš Hrončiak – guit, Teo Bindas – guit, voc, Vladimír -Chlebo- Chlebničan – bass, Igor Babjak – drums.

Po słowackich muzykach wystąpił tarnowski zespół wokalny Monk, któremu towarzyszył Teofil Lisiecki, kontrabasista Jazz Band Ball Orchestra. Monk nie używa instrumentów, wokaliści określają swoją twórczość jako współczesną jazzowo-popową muzykę a’capella. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich festiwalach, koncertują także poza granicami kraju. Na sobotnim koncercie, poza jazzowymi standardami, niektórych z towarzyszeniem kontrabasu Tolka Lisieckiego, „zagrali” m.in. Bohemian Rhapsody grupy Queen,"Bananowy Song" z repertuaru grupy Vox i wiązanki przebojów Michaela Jacksona oraz Marka Grechuty. Monk koncertuje w składzie: Marcin Sobczyk,  Grzegorz Ważny, Mirosław Pasek, Tomasz Stec, Piotr Cyz.

Zwieńczeniem wieczoru był występ Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band wraz z Leszkiem Żądło. Kaczmarczyk, pianista i kompozytor, jest wschodzącą gwiazdą polskiego jazzu i mimo młodego wieku może poszczycić się niemałymi osiągnięciami. Jego ostatni album „Complexity In Simplicity” zdobył tytuł Albumu Roku miesięcznika Jazz Forum, jeszcze większą sensację sprawił zwycięstwem w ankiecie magazynu jako najlepszy pianista, przerywając kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera w tej specjalności. Zajął także drugie miejsce w kategoriach Muzyk Roku i Kompozytor, w obu przypadkach za Tomaszem Stańko. Skład Audiofeeling Band uzupełnili Maciej Adamczak – bass i Dawid Fortuna – drums, nie mniej utalentowani muzycy, współpracujący z największymi gwiazdami polskiej i światowej sceny jazzowej. Wraz z grupą wystąpił Leszek Żądło, znany saksofonista, flecista i kompozytor jazzowy polskiego pochodzenia. Na stałe mieszka w Niemczech, gdzie wykłada na uczelniach muzycznych w Würzburgu i Monachium, od kilkudziesięciu lat koncertując z muzykami z różnych stron świata. Na scenie „Śnieżki” muzycy pokazali prawdziwy kunszt, z wirtuozerią wykonując jazzowe standardy. Wśród improwizowanych aranżacji znalazły się także autorskie kompozycje Pawła Kaczmarczyka i Leszka Żądło.


Fot. Łukasz Pas

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej