<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.07.2024 r.  
 


28.05.2009 - Godzina dla Mamy
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Spotkali się ze sprawiedliwymi
01-10-2010

Młodzież z Izraela odwiedziła 29 września br. Dębicę, gdzie w Urzędzie Miejskim spotkała się z władzami miasta oraz rodziną Cholewów, która w czasie II wojny światowej uratowała młodych Żydów.

Uczniowie liceum z Tel Awiwu odwiedzili m.in. Warszawę, Majdanek i Kraków  oraz inne miejscowości położone na Szlaku Chasydzkim. W Dębicy postanowili spotkać się z rodzinami posiadającymi tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów”.

- Wycieczkę organizowała nauczycielka historii z Tel Awiwu, której matkę, Miriam Berger, podczas wojny uratowała rodzina Cholewów z Nagoszyna i Skrzypków z Bobrowej – mówi Jacek Dymitrowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej i dyrektor Muzeum Regionalnego, którego poproszono o pomoc w organizacji spotkania młodzieży z Izraela z władzami miasta. – W Dębicy chcieli obejrzeć miejsca związane ze swoimi przodkami: synagogę, dawne getto, pomnik na Wolicy.

W Urzędzie Miejskim na gości z Izraela czekali: Mariusz Szewczyk, pełniący funkcję burmistrza Dębicy wraz z Andrzejem Regułą, zastępcą burmistrza oraz rodzina Cholewów. Burmistrz Szewczyk powitał uczestników wycieczki w Dębicy i życzył im miłego zwiedzania miasta. Andrzej Reguła zachęcał przedstawicieli szkoły z Tel Awiwu do nawiązania współpracy ze szkołami w Dębicy. 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej