<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.07.2024 r.  
 


10.06.2011 - Miejski turniej w rodzinnym kopaniu
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Lato w Polsce, lato w Dębicy
14-07-2010

W ramach akcji prowadzonej przez stowarzyszenie Wspólnota Polska do Dębicy przyjechała grupa polskich dzieci i młodzieży z Białorusi. Przebywać będą w naszym mieście 9 dni, do 19 lipca.

Wycieczka z Białorusi liczy 36 dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 16 lat oraz 4 panie nauczycielki. Wszyscy pochodzą z Wołkowysk, miejscowości oddalonej o 80 kilometrów od białoruskiego Grodna oraz 37 kilometrów od polskich Bobrownik. Jest to obecnie miasto około 40-tysięczne, niegdyś leżące w granicach Rzeczpospolitej. Wołkowysk jest silnym ośrodkiem polskości w obwodzie grodzieńskim i na Białorusi. Jest tutaj polska szkoła, wielu jej absolwentów studiuje potem na polskich uczelniach.

Dzieci i młodzież z polskiej szkoły w Wołkowysku została otoczona przyjazną atmosferą w czasie ich pobytu przez władze samorządowe miasta i powiatu dębickiego. Mieszkają oni w internacie Zespołu Szkół przy ulicy Sienkiewicza. Opiekunem grupy z ramienia Dębicy jest nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 5 Małgorzata Wolicka. Grupa wyjeżdżała już do Zakopanego, będzie w Krakowie. Zwiedzała nasze miasto. Udostępniono im basen i inne obiekty miejskie, jak Muzeum Regionalne, Galeria Sztuki. Odwiedzili dębickie świątynie.

Opiekunki grupy powiedziały nam, że wyjazd traktowany jest przede wszystkim szkoleniowo: w zakresie nauki języka polskiego, ale także poznania kraju swoich przodków. Najstarsi uczestnicy wycieczki do Polski już dziś myślą o studiach na polskich uczelniach. (aj)


Fot. Andrzej Janiec

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej