<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.04.2024 r.  
 


25.10.2013 - Podsumowanie akcji „Bezpieczna droga do szkoły”
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Radio Puls Fm Mielec: Ambasador USA w Mielcu i Dębicy
20-04-2007

Mielec gościł dziś Ambasadora USA w Polsce Victora Ashe wraz z towarzyszącymi mu osobami, którzy przybyli zapoznać się z najnowszą spółką zakupioną przez Sikorsky Aircraft Corporation. Victor Ashe wczoraj zjadł z Prezydentem Mielca kolację, a dziś spotkał się z szefami i załogą PZL Mielec. Po wizycie w Mielcu Victor Asche pojechał do Dębicy

PZL Mielec jest największym w Polsce producentem samolotów. Firma Sikorsky jest światowym liderem w wytwarzaniu i obsłudze helikopterów takich jak UH-60 BLACK HAWK, Inwestycje firmy Sikorsky w modernizację zakładu produkcyjnego PZL Mielec maja sprawić,że pod koniec 2008 roku firma będzie mogła wytwarzać kompletne kabiny śmigłowca BLACK HAWK dla firmy Sikorsky. Później zakład ma przystąpić do produkcji kompletnych śmigłowców INTERNATIONAL BLACK HAWK®, z których pierwszy przewidywany jest do dostawy z Mielca końcem 2011r.
Ambasador USA otrzymał z rąk Prezesa Zarządu PZL Mielec Janusza Zakręckiego upominek - symbol aktualnej produkcji lotniczej w Mielcu – model samolotu M28 Skytruck. Następnie, goście zwiedzali obiekty PZL Mielec. Podczas zwiedzania szczególną uwagę zwróciły te placówki, w których już prowadzone są prace modernizacyjne w celu ich przygotowania do uruchomienia linii produkcyjnej kabin śmigłowca BLACK HAWK. Goście obejrzeli następnie krótki pokaz w locie wszystkich obecnych finalnych wyrobów lotniczych PZL Mielec: M28 Skytruck, M18 Dromader i M26 Iskierka. Widzowie byli pod wielkim wrażeniem zarówno zaprezentowanych przez samoloty możliwości technicznych jak i wysokich umiejętności pilotów fabrycznych. Na zakończenie wizyty, Ambasador podkreślił swoje zadowolenie z możliwości zapoznania się z PZL Mielec i jego wyrobami oraz wyraził przekonanie , że połączenie dwóch tak znakomitych firm jak PZL Mielec i Sikorsky pozwoli stworzyć nowy, silny podmiot gospodarczy. Po wizycie w Mielcu Victor Asche pojechał do Dębicy.
Burmistrz Paweł Wolicki podczas krótkiej rozmowy zainteresował gości historią miasta i planami rozwoju. Podczas spotkania burmistrz Dębicy w skrócie opowiedział o mieście, o jego historii , która także dla Amerykanów jest bardzo oraz o przyszłości. Zainteresował ich pomysłem promocyjnym „Dębicy - miasta otwartego” oraz nowym programem promocyjnym o zasięgu międzynarodowym, który bardzo spodobał się dyplomatom. Victor Ashe był kiedyś burmistrzem jednego z miast, dlatego dopytywał się o działanie samorządu w Dębicy. Jak sam przyznał lubi jeździć po Polsce i poznawać nowe miejsca. Z uwagi na obecność w delegacji Johna McCaslina, radcy handlowego Ambasady USA oraz Moniki Pilarskiej, dyrektora Polsko- Amerykańskiej Izby Handlowej rozmawiano także o gospodarce.
Amerykanie zainteresowani byli m.in. zjazdami z autostrady obok Dębicy oraz położeniem na trasie III Korytarza Paneuropejskiego, czyli w pasie drogowym, kolejowym i lotniczym łączącym Europę Zachodnią ze Wschodnią, o których poinformował ich Krzysztof Krawczyk, zastępca burmistrza.
Burmistrz otrzymał zaproszenie do odwiedzenia Ambasady i Konsulatu w celu nawiązania wspólnych inicjatyw gospodarczych. Dyplomatów zainteresowało także nawarstwienie się rocznic, w tym przypadającego w przyszłym roku 650 – lecia lokacji miasta. Burmistrz otrzymał od ambasadora Asha album o Stanach Zjednoczonych a zaproszeni goście albumy o Dębicy.
Goście zwiedzili także salę obrad Rady Miejskiej, Muzeum Regionalne oraz Galerię Miejską.



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej