<< powrót na stronę główną dziś jest: 19.06.2024 r.  
 


14.01.2011 - Wystąpili z kolędami
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Jedenastu wspaniałych
12-12-2009

Z okazji międzynarodowego dnia wolontariatu kierownictwo Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej spotkało się z pracującymi w ośrodku wolontariuszami. Spotkanie nieprzypadkowo odbyło się w świetlicy środowiskowej przy ulicy Kraszewskiego. W funkcjonujących pod egidą MOPS trzech świetlicach pracuje 11 wolontariuszy.

Wolontariusz, to osoba wykonująca jakąś pracę na rzecz innych ludzi bez wynagrodzenia finansowego. W języku polskim niegdyś używało się określenia praca społeczna, ale cały miniony okres doprowadził do zdewaluowania się tego pojęcia. Była to bowiem bardzo często praca bezsensowna, nieprzynosząca nikomu trwałych korzyści. Wchodzące do języka polskiego określenie wolontariusz nie jest jeszcze zbyt popularne. Tak jak liczba wolontariuszy w Polsce znacznie odbiega od ich liczby w krajach zachodnich. Ostrożnie jednak szacuje się, że w Polsce w wolontariat zaangażowanych jest około 2 milionów młodych ludzi.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pracuje obecnie 11 wolontariuszy. Pracują oni w świetlicach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Każdy z nich ma spisaną z ośrodkiem umowę o świadczeniu opieki. Określone są w nich obowiązki wolontariusza oraz MOPS. Praca świadczona przez wolontariusza jest bezpłatna. Umowa jest oparta na ustawie z kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała 2001 rok Międzynarodowym Rokiem Wolontariatu. Natomiast 5 grudnia jest, co roku Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.

W swoich podziękowaniach dla dębickich wolontariuszy Małgorzata Kędzior powiedziała m.in.: - Składam wyrazy uznania, ogromnego szacunku oraz podziwu dla wszystkich, którzy bezinteresownie ofiarowując swój czas i umiejętności, niosą pomoc innym. Obchody tego ważnego święta to nie tylko piękny ukłon w Waszą stronę, ale również wspaniała forma podziękowania za trud, jaki wkładacie w służbę drugiemu człowiekowi.

Podziękowania za swoją pracę otrzymali: Iwona Rojek, Iwona Sozańska, Katarzyna Nylec, Katarzyna Łukasik, Monika Podlasek, Aneta Jędrzejczyk, Dawid Oliferuk, Kamil Garduła, Piotr Podżus, Wojciech Wołowiec, Robert Kobos. W świetlicach MOPS pomagają oni dzieciom i młodzieży w nauce, spędzają z nimi czas na zabawach, wycieczkach itp.

Iwona Rojek, rehabilitantka, która świadczy pracę wolontariusza w MOPS powiedziała nam, że nie wyobraża sobie obecnie, że coś stanęłoby jej przeszkodzie i nie mogłaby przyjść do pracy. Lubi pracę z młodzieżą, chce być jej potrzebna, pomagać i widzieć efekty swojej pracy.

Prócz podziękowań każdy z wolontariuszy otrzymał pamiątkowy kubeczek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z własnym imieniem i nazwiskiem.

Spotkanie zakończyła krótka część artystyczna w wykonaniu młodzieży ze świetlic środowiskowych MOPS. (aj)


Fot. Andrzej Janiec 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej