<< powrót na stronę główną dziś jest: 29.04.2024 r.  
 


24.07.2008 - Półkolonia na Zatorzu
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Pomagali powodzianom
09-07-2009

Nadal pracują zespoły pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Urzędu Miejskiego powołane do szacowania strat poniesionych przez mieszkańców Dębicy w związku z ostatnią powodzią. Przyjęto ponad 500 zgłoszeń. Osobom poszkodowanym udzielono pomocy finansowej, materialnej i rzeczowej, także psychologicznej. Przez kilka najtrudniejszych dni pracownicy MOPS w Dębicy pełnili całodobowe dyżury w placówce przyjmując zgłoszenia od mieszkańców Dębicy

- W związku z sytuacją kryzysową pracownicy socjalni MOPS razem z pracownikami Urzędu Miejskiego podejmowali szereg działań na rzecz poszkodowanych – mówi Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy. Współpracowaliśmy w tym zakresie ze Strażą Miejską, Państwową Strażą Pożarną , Zakładem Usług Miejskich, Dębickim Zakładem Komunalnym „Dezako”, Wodociągami Dębickimi, Sanepidem, policją. Nasi pracownicy od samego początku dramatu byli z osobami dotkniętymi powodzią. Przez cały czas udzielali pomocy materialnej, ale również szli do tych ludzi nie jako urzędnicy, ale również jako terapeuci. Rozmawiali z ludźmi, reagowali natychmiast na ich potrzeby. Interweniowali u odpowiednich służb, gdy nie mogli jakiejś sprawy załatwić sami dzwonili do mnie i ja przejmowałam na siebie te problemy.

W ciągu kilku pierwszych dni powodzi w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Akademickiej pełniony był całodobowy dyżur. Pracownicy placówki odbierali telefony od mieszkańców Dębicy i natychmiast przekazywali ich sygnały odpowiednim służbom. Sami pracowali w 6 zespołach. Przyjęto ponad 500 interwencji w sprawie zalania wodą w wyniku ulewnych deszczy, sporządzono ponad 200 protokołów na okoliczność zdarzenia losowego. Zbierano dokumentację fotograficzną zdarzeń i szkód.

Dzięki pracownikom MOPS ewakuowano rodzinę z dwojgiem dzieci z uszkodzonego powodzią domu mieszkalnego do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ulicy Gawrzyłowskiej.

Do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie MOPS w Dębicy złożył około 50 wniosków o zasiłki celowe dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Łączna kwota tych zasiłków wyniosła przeszło 160 tysięcy złotych i została już wypłacona poszkodowanym.

- W 5 przypadkach, ludzi szczególnie dotkniętych powodzią złożyliśmy wnioski o dodatkowe pieniądze z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Rodziny te dostały już zasiłki w maksymalnej kwocie 6 tysięcy złotych, ale wartość strat poniesionych przez nich jest znacznie większa. Chodzi o to, iż mieszkania były zalane całkowicie, zniszczony został sprzęt gospodarstwa domowego itp. Nasz wniosek opiewa na 14 tysięcy złotych. To jednak nie jedyna pomoc, jaką powodzianom zaoferował MOPS – mówi Małgorzata Kędzior.

Prawie 100 rodzinom zorganizowano pomoc rzeczową w formie żywności z Unii Europejskiej, którą przywieziono z Podkarpackiego Banku Żywności w Rzeszowie. Były to dania gotowe, makaron, cukier, mąka, dżem, ser żółty, kawa zbożowa i herbatniki. Druga partia darmowej żywności jest w drodze z Rzeszowa i znowu będzie rozdawana wśród potrzebujących mieszkańców Dębicy.

Jednocześnie MOPS w Dębicy nawiązał kontakt z dębickim oddziałem Caritas, który funkcjonuje przy parafii Miłosierdzia Bożego. Wskazano 132 rodziny poszkodowane, którym Caritas w miarę swoich możliwości będzie pomagał.

- Nasi pracownicy koordynowali pracę zespołu wolontariuszy przy porządkowaniu mieszkań i posesji osób starszych i chorych oraz rodzin wyjątkowo poszkodowanych przy powodzi, które same nie poradziłyby sobie z tym problemem. Współpracowaliśmy również z Miejskim Zarządem Oświaty w związku z możliwością skorzystania z kolonii letnich dla dzieci z rodzin poszkodowanych powodzią – mówi Małgorzata Kędzior. Udało nam się załatwić kolonie dla 17 dzieci z poszkodowanych powodzią rodzin.

Dodatkowo na podstawie sporządzonych protokołów Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wydaje poszkodowanym osobom zaświadczenia potwierdzające szkody materialne w wyniku zdarzenia losowego. Są one podstawą do ubiegania się o zapomogę z ZFŚS lub do otrzymania pomocy finansowej z innych organów i instytucji. (aj)

Zdjęcia zostały wykonane przez pracowników MOPS uczestniczących w zespołach oceniających straty powodziowe



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej