<< powrót na stronę główną dziś jest: 2.05.2024 r.  
 


29.12.2008 - Opłatek w MOPS
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Konferencja prasowa na temat poparcia rozbudowy basenu
13-04-2007

W sali konferencyjnej budynku krytej pływalni w Dębicy, 13 kwietnia br. odbyła się konferencja prasowa Pawła Wolickiego, burmistrza Dębicy, dotycząca starań miasta o pozyskanie pieniędzy z ministerstwa sportu na rozbudowę pływalni o basen ośmiotorowy 25 - metrowy i część rekreacyjną. W konferencji uczestniczył także Krzysztof Usielski, prezes Polskiego Związku Pływackiego, Jerzy Szczerbaty, prezes Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Pływackiego, Mariusz Trojan, zastępca burmistrza Dębicy i Marek Kamiński , dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty i Sportu oraz zaproszeni dziennikarze.

 
 
Burmistrz Dębicy Paweł Wolicki wystosował apel do parlamentarzystów, sportowców, władz Województwa Podkarpackiego oraz Zarządu Głównego Polskiego Związku Pływackiego z prośbą o poparcie starań rozbudowy basenu krytego w Dębicy przy ul. Piłsudskiego. Jest szansa, by za rok w Dębicy powstał pierwszy w Polsce kompleks krytych pływalni oraz pierwszy w Polsce ośmiotorowy basen 25 – metrowy.
- Tylko Dębica, w krótkim czasie i za relatywnie niewielkie pieniądze, może stworzyć bazę do przygotowań olimpijskich i prestiżowych imprez międzynarodowych – mówi burmistrz Paweł Wolicki. - Dzięki rozbudowie pływalni, powstałby jedyny taki kompleks w Polsce służący mieszkańcom, sportowcom i organizatorom zawodów ogólnopolskich i międzynarodowych.
Miasto chce dokończyć rozpoczętą dziewięć lat temu budowę 25 – metrowego basenu z ośmioma torami sąsiadującego z istniejącym już basenem o wymiarach olimpijskich, na którym w poprzednich latach, jak i obecnie rozgrywane są Główne Mistrzostwa Polski w Pływaniu.
 
 
Wcześniej Dębica potem Warszawa
 
Inwestycja powstałaby w krótkim czasie. Władze miasta przewidują, że budowa basenu potrwa rok i będzie kosztowała 10 milionów złotych. Wówczas Dębica mogłaby stworzyć bazę dla olimpijczyków, zanim zakończy się budowa basenu w Warszawie. W późniejszych latach działalność obu pływalni uzupełniałaby się wzajemnie.
- Rozbudowa basenu w Dębicy jest możliwa w krótkim czasie i przy stosunkowo niedużych nakładach finansowych – mówi burmistrz Paweł Wolicki. – Inwestycja już jest przygotowana pod względem formalno – prawnym, miasto posiada pełną dokumentację budowlaną oraz pozwolenie na budowę. Ze względu na istniejącą już halę, w której będzie budowana pływalnia oraz istniejącą infrastrukturę instalacyjną i zewnętrzną, związaną z funkcjonującą pływalnią o długości 50 - metrów, koszt tej inwestycji jest o 50 procent niższy niż w przypadku realizacji innych tego typu obiektów od podstaw.
 
 
 
W Dębicy ustanowiono 13 rekordów Polski
 
 
Dębicki basen wśród pływaków całej Polski ma opinię basenu bardzo szybkiego, w ciągu kilku lat pobito na nim 13 Rekordów Polski, w tym cztery należą do Otylii Jędrzejczak, po dwa do Beaty Kamińskiej, Katarzyny Baranowskiej i Sławomira Kuczko a po jednym do Mateusza Sawrymowicza, Aleksandry Miciul i Łukasza Gąsiora.
Co roku na dębickim basenie rozgrywane są najważniejsze krajowe i wojewódzkie imprezy pływackie: Główne Mistrzostwa Polski, finał Grand Prix Polski, Mistrzostwa Polski 12 – latków, Mistrzostwa Okręgu Podkarpackiego, Podkarpacka Liga Dzieci, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu. Rozgrywane były tu także Mistrzostwa Europy w Pływaniu w Płetwach. Znakomite warunki stworzone przez Dębicę powodują, że trenują tutaj zawodnicy Kadry Polski Straży Pożarnej.
            Dodatkowym argumentem za rozbudową jest fakt, że hala pływalni wchodzi w skład kompleksu sportowego bezpośrednio ze sobą sąsiadujących obiektów i urządzeń sportowych, w tym Domem Sportu i Rehabilitacji, z halą sportową, zespołem stadionów, sztucznym lodowiskiem, kortami tenisowymi oraz bazą hotelowo – gastronomiczną dla 120 osób.
           
            Rośnie młoda kadra
 
Bezpośrednio przy pływalni funkcjonuje także szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum ogólnokształcące. Szkoły te prowadzą klasy sportowe o profilu pływanie, co stwarza możliwości realizowania zgrupowań Kadry Polski juniorów połączone z kontynuacją nauki szkolnej.
W Dębicy funkcjonuje także czołowy klub Podkarpacia – Międzyszkolny Klub Pływacki „Bobry” oraz zespół kwalifikowanych sędziów pływackich. Gwarantuje to profesjonalną organizację zawodów pływackich zarówno krajowych jak i międzynarodowych.
Klub „Bobry” istnieje od listopada 2001 roku ale już może poszczycić się wieloma sukcesami swoich młodych pływaków na krajowej arenie. Zawodnicy klubu zdobyli dotychczas 60 medali na pływackich Mistrzostwach Polski. Trener Dariusz Krupiński podkreśla szczególne osiągnięcia Karoliny Żak, która cztery razy ustanowiła rekordy Polski w swoich kategoriach wiekowych i na różnych dystansach (jej koronnymi dystansami są: 200 i 400 metrów stylem zmiennym oraz 100 metrów stylem klasycznym). Wyróżnia także Monikę Czerniak, wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski (jej specjalnością są dystanse 200 i 400 metrów stylem zmiennym).
            Warte podkreślenia są także osiągnięcia Marty Tarnopolskiej (100 i 200 metrów stylem klasycznym), Krystian Blezienia (100 metrów stylem motylkowym), Karola Kołodzieja (100 i 200 metrów stylem klasycznym) oraz Wojciecha Betleja, mistrza i wicemistrza Polski seniorów, członka pływackiej reprezentacji Polski seniorów na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie w 2006 roku.
           
            Mamy poparcie Związku
 
Potrzebę rozbudowy pływalni oraz poparcie miastu, w staraniach o pieniądze z Ministerstwa Sportu na ten cel, udzielił już Zarząd Podkarpackiego Okręgowego Związku Pływackiego w Rzeszowie oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Związków Sportowych.
Aktualnie nie jest realizowana żadna centralna inwestycja pływacka z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zaś stopień zaangażowania planowanych inwestycji nie pozwoli na wejście do realizacji wcześniej niż za kilka lat.
- Z tych powodów staramy się, by nasz projekt „Rozbudowa i przebudowa obiektu hali basenów i lodowiska w Dębicy” zakwalifikowany został przez Ministerstwo Sportu do dofinansowania z pieniędzy Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i uznany został za inwestycję odgrywającą istotne znaczenie w infrastrukturze sportowej – mówi Paweł Wolicki. – Chcemy, by basen w Dębicy został uznany za inwestycję odgrywającą istotne znaczenie w infrastrukturze sportowej, stanowiącą bazę przygotowań olimpijskich i prestiżowych imprez międzynarodowych.
Miasto z własnego budżetu wybuduje także w pobliżu basenów sportowych, część rekreacyjną w formie Aqua Parku. Władze miasta uważają, że utrzymanie basenu nie będzie przynosiło strat w budżecie Dębicy.
 
Dogodne położenie
 
Położenie przy kolejowych i drogowych szlakach komunikacyjnych umożliwia dogodny dojazd zarówno na zgrupowania jak i zawody. Dębica leży przy drodze krajowej nr 4 i szlaku kolejowym Wrocław – Przemyśl. Lotnisko w Rzeszowie oddalone jest o 45 kilometrów, zaś w Krakowie o 120 kilometrów. W okolicach Dębicy zlokalizowane będą dwa zjazdy z mającej powstać autostrady A 4. Dębica znajduje się też w III Korytarzu Paneuropejskim, czyli pasie drogowym, kolejowym i lotniczym łączącym Europę Zachodnią ze Wschodnią.
Przez Dębicę przebiega jedna z tras łączących także Południową część Polski z Północą, dlatego władze miasta podjęły współpracę z pobliskim Mielcem. Miasta wkrótce podpiszą porozumienie dotyczącej współpracy kulturalnej i gospodarczej oraz uruchomią wspólną komunikację. Samorządy zamierzają uzupełniać swoją ofertę dla dobra mieszkańców i przyjezdnych a nie konkurować ze sobą. Ostatnio pojawił się pomysł połączenia Dębicy i Mielca ścieżką rowerową a następnie przedłużenia jej do Sandomierza.
Burmistrz Paweł Wolicki podjął także współpracę z wójtem gminy Dębica, Stanisławem Rokoszem. Gmina wiejska, która graniczy z miastemoferuje mieszkańcom Dębicy, jak i turystom wiele atrakcji m.in. ośrodek wypoczynkowy w Kozłowie, stanicę „Rozdzielnia Wiatrów” w Głobikowej, malowniczo położonej wiosce w górzystym terenie, gdzie znajduje się wypożyczalnia rowerów i nart oraz wyciąg narciarski w Stobiernej, gdzie ma także powstać średniowieczny gród. Dębica w bieżacym roku włącza się w organizację ogólnopolskiego spływu kajakowego Wisłoką, organizowanego przez gminy powiatu dębickiego.
Burmistrz zaangażował się wraz z wójtem w odbudowę uzdrowiska w Latoszynie, miejscowości graniczącej z Dębicą. Jeszcze przed wojną mieścił się tam kurort bardziej znany niż ten w Krynicy, słynący ze zdrowotnych mocy wód wapniowo - siarczkowych. Woda ta posiada właściwości lecznicze w zakresie chorób układu ruchowego, nerwowego, chorób kobiecych, chorób przemiany materii, chorób skóry i chorób zawodowych.
 Obecnie władze obu samorządów zaangażowały się w przywrócenie Latoszynowi statusu miejscowości zdrojowej oraz budowę zakładu przyrodo – leczniczego. Wokół zakładu, w którym będą wykonywane zabiegi, powstaną pensjonaty i zaplecze turystyczno – rekreacyjne. Według posiadanych opracowań zasoby wód pozwalają na lokalizację w Latoszynie pawilonu leczniczego na około 200 łóżek (4 oddziały po 50 łóżek) wraz z niezbędnym zapleczem.


Burmistrz odczytał apel o poparcie rozbudowy, który po podpisaniu przez parlamentarzystów, działaczy sportowych i sportowców trafi do ministra sportu


Burmistrz Paweł Wolicki przedstawił na konferencji prasowej argumenty przemawiające za rozbudową basenu


Konferencja prasowa Fot. Tomasz Rowiński


Dziennikarze z zainteresowaniem słuchali argumentów burmistrza



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej