<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.07.2024 r.  
 


13.10.2014 - Październikowy Jarmarki Dębickie, Giełda Staroci oraz Zjazd Jadwig – fotoreportaż
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Norweska technologia
23-12-2008

Pomysłodawcy i wykonawcy specjalnego urządzenia laserowego do badania grubości lodu przyjechali z Norwegii, by zamontować mechanizm na rolbie służącej do wygładzania lodowiska.

Ośmioletnią rolbę Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zakupiono w związku z Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży w sportach zimowych, która odbędzie się w lutym przyszłego roku. Dwie konkurencje tej olimpiady, łyżwiarstwo figurowe oraz carling zostaną przeprowadzone na dębickim lodowisku.

- Zakup rolby w wysokości 180 tysięcy zł sfinansowany został przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Związków Sportowych – mówi Marek Kamiński, dyrektor MOSiR w Dębicy. - Za pieniądze przekazane przez te instytucje kupimy jeszcze nowe nagłośnienie na lodowisku oraz zegar.

Rolbę przed kilkoma dniami wyposażono w urządzenie laserowe do badania grubości lodu.

- To nowoczesna technologia, sprawdzona na świecie – mówi Mariusz Trojan, zastępca burmistrza Dębicy. – Urządzenie to automatycznie ustawia nóż rolby w taki sposób, żeby grubość lodu na obiekcie przez cały sezon była taka sama. Dzięki temu uzyskamy konkretne oszczędności energii. Technologia opracowana została przez norweską firmę, zaś jej pomysłodawca był osobiście z polskim przedstawicielem swojej firmy w Dębicy.   
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej