<< powrót na stronę główną dziś jest: 29.03.2024 r.  
 


19.05.2014 - Konferencja prasowa burmistrza Pawła Wolickiego - scany dokumentów zaprezentowanych podczas konferencji
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Odsłonięto pomnik ku czci ofiar I Wojny Światowej
21-10-2008

Na cmentarzu wojennym odsłonięto 21 października br. pomnik ku czci ofiar I Wojny Światowej oraz Walk o Niepodległość Polski. Pomnik zawiera 72 nazwiska żołnierzy i jeńców, zmarłych w dębickim szpitalu w latach 1918 – 1920 na przewlekle i zakaźne choroby.

 Dotychczas nie udało się zlokalizować ich miejsca spoczynku w pojedynczych mogiłach na tutejszym cmentarzu wojskowym, dlatego uznano za słuszne uczczenie ich pamięci zbiorową mogiłą. Pomnik jest hołdem dla setek bezimiennych ofiar I Wojny Światowej.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie zwróciła się we wrześniu 2005 r. do Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie z listą 72 żołnierzy i jeńców z okresu I wojny światowej zmarłych w dębickim szpitalu. Wydział Infrastruktury Miejskiej przygotował wstępny projekt architektoniczny, który w maju 2006 r. został pozytywnie zaakceptowany na sesji Rady Miejskiej, jak również otrzymał pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie oraz Wojewódzkiego Komitetu Walk i Męczeństwa w Rzeszowie. Projekt z kosztorysem wykonała w 2007 roku firma Projekt Plus z Dębicy. W 2007 r. miasto otrzymało dotację z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie na budowę pomnika. W ramach dotacji wykonano tablicę z nazwiskami, tablicę inskrypcyjną oraz orła zaprojektowanego i wykonanego przez Ryszarda Kucaba.

 

- Spotkaliśmy się, by odsłonić pomnik ofiar I Wojny Światowej oraz Walk Niepodległości Polski – mówił podczas otwarcia Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. - W ten sposób oddajemy hołd żołnierzom walczącym o wolność naszej Ojczyzny, ludziom, którzy nie wahali się narażać własnego zdrowia i życia w walce o wolną Polskę. To dzięki niezłomności i poświęceniu, z jakim walczyli o pokój i wolność w naszym kraju, dzisiaj możemy żyć w niepodległym i suwerennym państwie. Niech przykładem tej pamięci będzie pomnik, który chociaż jest tylko symbolicznym, wspólnym grobem, pozwoli rodzinom odnaleźć nazwiska swoich przodków. Niech ten pomnik, jak również inne mogiły znajdujące się na tym cmentarzu wojennym, będą dla młodych ludzi lekcją historii, patriotyzmu i miłości do naszej Ojczyzny, Polski. 

 

Uroczystość zgromadziła władze samorządowe miasta, powiatu i gminy Dębica, kombatantów i młodzież szkolną. Wszyscy po odsłonięciu pomnika i poświęceniu go przez ks.prałata Ryszarda Piaseckiego, proboszcza parafii św. Jadwigi, złożyli przed grobem kwiaty i zapalili znicze.

 



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej