<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.07.2024 r.  
 


10.07.2014 - 68. rocznica stracenia na dębickim rynku „Żołnierzy Wyklętych” Polskiego Podziemia Niepodległościowego i I rocznica odsłonięcia pomnika upamiętniającego to wydarzenie
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Gaudeamus Igitur zabrzmiało po raz szósty
18-10-2008

Po raz szósty w Zamiejscowym Wydziale Rozwoju Regionalnego w Dębicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyła się inauguracja roku akademickiego. Rektor uczelni, prof. dr hab. Roman Niestrój zapowiedział, że w najbliższym czasie szkoła dostosuje kierunki kształcenia w Dębicy do potrzeb regionu, z uwzględnieniem odbudowy uzdrowiska w Latoszynie oraz realizacji programu „Europa Miast”.

Społeczność uniwersytetu i zaproszeni goście rozpoczęli nowy rok akademicki mszą świętą w kościele Krzyża Świętego, po której spotkali się w hali sportowej przy ul. Kościuszki w sąsiedztwie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego. Gości powitał utwór Gaude Mater Polonia w wykonaniu chóru Państwowej Szkoły Muzycznej.

- Krajowi potrzebni są ludzie światli i wykształceni, otwarci na wyzwania współczesności – mówił prof. Roman Niestrój, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. – Potrzebne są uczelnie, które zagwarantują możliwość zdobycia rzetelnego wykształcenia.

Profesor Niestrój, który w tym roku został wybrany na rektora uczelni, mówił, że został już zapoznany przez burmistrza z oczekiwaniami, w jakich kierunkach absolwentów będzie poszukiwał w najbliższych latach lokalny rynek pracy. Zapowiedział, że w najbliższym czasie uruchomione zostaną kierunki, po których studenci szkoły będą mogli znaleźć pracę przy odbudowującym się uzdrowisku w Latoszynie. Zapowiedział także, że uczelnia będzie promowała program „Europa Miast”, do którego realizacji chętnie się włączy. Rektor Niestrój liczy także, że w Dębicy pojawią się studenci z Ukrainy, Białorusi i Słowacji, w związku z przystąpieniem Dębicy do realizacji nowego programu przygranicznego.

- Zamiejscowy oddział naszej uczelni w Dębicy, to Wydział Rozwoju Regionalnego, dlatego liczymy, że nie tylko znajdzie tu się baza dla studentów z zagranicy, ale zrobimy wszystko, by naszą obecność tutaj pozytywnie odczuło nie tylko miasto i Podkarpacie, ale region przygraniczny. Mam nadzieję, że będziemy mieli wkład w rozwoju tego regionu Polski.

Burmistrz Paweł Wolicki zapowiedział, że miasto będzie nadal wspierało rozwój uczelni. –  Doceniam, że otwierając sześć lat temu zamiejscową placówkę w Dębicy Uniwersytet Ekonomiczny otworzył się także
na społeczność województwa Podkarpackiego – mówi Wolicki. - Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nasze miasto z pełnym zaangażowaniem będzie wspierać władze uczelni w rozwoju szkolnictwa wyższego w naszym mieście i deklaruje pomoc w promowaniu Zamiejscowego Wydziału w Dębicy oraz dalsze ożywienie życia studenckiego.

Burmistrz wręczył rektorowi statuetkę z symbolem miasta – gryfem, by przypominała mu codziennie o Dębicy. Po wystąpieniach zaproszonych gości nastąpiła Immatrykulacja studentów I roku. Po zaślubinach studenci odebrali indeksy i odśpiewali wraz z chórem PSM Gaudeamus Igitur.  W dębickim Wydziale Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Ekonomicznego studiuje około 600 osób, nie tylko z Dębicy, Ropczyc, Mielca, ale także z Gorlic, Brzeska i województwa świętokrzyskiego. Podczas inauguracji dyplomy ukończenia uczelni otrzymali absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego, zaś przedstawicielka Stowarzyszenia Studentów "Awangarda" zachęcała młodych żaków do angażowania się w życie akademickie. Po wykładzie inauguracyjnym z krótkim programem artystycznym wystąpili tancerze i wokaliści z zespołów działających przy Miejskim Ośrodku Kultury.

 

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej