<< powrót na stronę główną dziś jest: 23.02.2024 r.  
 


13.12.2007 - Przepusty zapobiegną podtopieniom
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Środowiskowa spartakiada
06-09-2008

Bardzo wysoko Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ustawił poprzeczkę organizacyjną kolejnych spartakiad wojewódzkich Środowiskowych Domów Samopomocy. Wszyscy obserwatorzy imprezy, która odbyła się 4 września na stadionie miejskim przy ulicy Piłsudskiego w Dębicy, zgodnie podkreślali sprawność organizacyjną oraz ogromną gościnność gospodarzy spartakiady.

– Trudno będzie w przyszłym roku doścignąć wzorzec Dębicy – powiedział na zakończenie imprezy Dariusz Tracz, dyrektor wydziału polityki społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

- Celem odbywających się od 10 lat spartakiad – powiedziała Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy – jest popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych, jak również ich integracja ze środowiskiem i społecznością lokalną. Jesteśmy dumni, że Dębica jest miejscem tej jubileuszowej spartakiady. Wpisuje się ona w krajobraz imprez z okazji 650-lecia naszego miasta. Tradycyjnie już spartakiada ma charakter sportowo-rekreacyjny. Tak jak w latach ubiegłych poziom trudności w poszczególnych konkurencjach jest dostosowany do możliwości wszystkich uczestników, tak aby osoby z największą nawet dysfunkcją mogły być aktywnymi uczestnikami zawodów.

W X Spartakiadzie Środowiskowych Domów Samopomocy  wzięło udział 51 placówek z terenu województwa podkarpackiego. Tylko dwóch placówek brakowało w Dębicy. Można zatem uznać dębicką imprezę sportowo-rekreacyjną za nieoficjalne mistrzostwa Podkarpacia.

- Ta impreza świetnie wpisuje się w krajobraz przedsięwzięć podejmowanych w środowiskowych domach pomocy społecznej – powiedział w czasie swojego wystąpienia Dariusz Tracz. – Prowadzi się bowiem w nich rehabilitację ruchową, ale także społeczną uczestników. I taka jest dębicka spartakiada. Sport pozwala uczestniczyć w rywalizacji, daje możliwość porównania swoich umiejętności z kolegami z innych placówek. Ale daje także poczucie uczestnictwa w dużej wspólnocie. Tutaj nawiązują się znajomości i przyjaźnie.

- Bądźcie dumni z siebie, że bierzecie udział w tych zawodach sportowych. Samo w nich uczestnictwo jest wielkim osiągnięciem. Walczcie fair play, szanujcie godność wszystkich rywali. Szanujcie siebie i swoich przeciwników. Oni także mają prawo być z siebie dumni, bo także są uczestnikami zawodów i musieli będą pokonać własną słabość – mówił w czasie otwarcia spartakiady burmistrz Dębicy Paweł Wolicki.

Każda ekipa środowiskowego domu samopomocy liczyła 6 zawodników oraz 3-4 opiekunów. Łącznie zatem w spartakiadzie brało udział prawie 500 osób. Do tej imprezy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowywał się od kilku miesięcy. Razem ze Środowiskowym Domem Samopomocy i Klubem Sportowym Wisłoka został przygotowany projekt pt. „Do wspólnej bramki”. Z ministerstwa na realizację tego pomysłu MOPS otrzymał 15 tysięcy złotych. - Uczestnicy zajęć na „Wisłoce”, co tydzień trenowali różne konkurencje sportowe, równocześnie przygotowując się do występu na spartakiadzie – wyjaśnia charakter zajęć Marta Skórska, kierownik ŚDS w Dębicy.

W czasie X spartakiady przez kilka godzin odbywały się różne konkurencje sportowe: 6 indywidualnych i 2 zespołowe. Uczestnicy podkarpackich środowiskowych domów samopomocy mogli sprawdzić swoje możliwości m.in. w teście spostrzegawczości, rzucie piłeczką lekarską, biegu na 60 metrów, skoku w dal z miejsca czy przeciąganiu liny. Szczególnie ta ostatnia konkurencja wzbudziła ogromne emocje. Przeprowadzono ją już na samym końcu imprezy. Drużyny walczyły niezwykle ambitnie. Razem z nimi ich opiekunowie, a na trybunach dopingowali ich koledzy. W tej bardzo widowiskowej konkurencji zwycięstwo odniosła ekipa Środowiskowego Domu Samopomocy na Wolicy. I choć nie miejsca i zwycięstwa były w tej spartakiadzie najważniejsze, to radość pensjonariuszy dębickiej placówki z tego sukcesu była ogromna.

Po zawodach wręczono medale dla zwycięzców oraz puchary i dyplomy dla każdej uczestniczącej w spartakiadzie ekipy. Imprezę zakończyło spotkanie integracyjne.(aj)


Fot. Andrzej Janiec

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej