<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.07.2024 r.  
 


18.05.2009 - W niedzielę byli razem
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Kolejny partner - Bardejów
01-09-2008

Władze Dębicy uczestniczyły w Bardejowie na Słowacji w odbywającym się od 657 lat jarmarku i uroczystym odnowieniu tradycji Tokajskiego Szlaku Winnego w tym mieście. W uroczystościach brał także Ivan Gasparowicz, prezydent Republiki Słowackiej, z którym władze Dębicy odbyły krótką rozmowę.

 Święto rozpoczęło się inscenizacją historyczną nadania praw do organizowania jarmarku w Bardejowie, przygotowaną przez miejscową młodzież i bractwo rycerskie. Następnie burmistrz miasta Boris Hanuščák  wraz z prezydentem Słowacji Ivanem Gasparowiczem winem otworzyli uroczyście jarmark. W ramach jarmarku od 28 do 31 sierpnia br. odbywały się koncerty zespołów muzyki dawnej i kapel ludowych z miast partnerskich, grup młodzieżowych, romskich, peruwiańskich, zespołów jazzowych. Imprezie towarzyszyły także wystawy plastyczne, wystawy owoców i warzyw, haftowanych herbów, a także liczne kramy rzemieślnicze i handlowe.

Dębickiej delegacji, w której uczestniczyli: Paweł Wolicki, burmistrz miasta, Jan Warzecha, sekretarz miasta i Jan Borek, przewodniczący Rady Miejskiej, najbardziej zależało na nawiązaniu kontaktu z Bardejowem w ramach programu „Europa Miast”. Burmistrz Bardejowa Boris Hanuščák  przyjedzie do Dębicy we wrześniu, by podpisać umowę o współpracy. – Najwięcej miast partnerskich mamy w Polsce, jednak program tak nas zainteresował, że postanowiliśmy przyłączyć się do niego - mówi Boris Hanuščák. – Wiemy, że także ten program przyniesie efekty, jeśli nie w najbliższym czasie, to na pewno w dalszej perspektywie.

Władze Dębicy skorzystały z chwili, by podczas krótkiej rozmowy z perezydentem Słowacji Ivanem Gasparowiczem chcąc zainteresować go programem Europa Miast.

- Bardejów jest miastem podobnej wielkości do Dębicy, jest bardzo atrakcyjny turystycznie, chętnie odwiedzany jest przez dębiczan – mówi burmistrz Paweł Wolicki. – Ważnym elementem jest także fakt, że posiada słynne uzdrowisko.  Z tych doświadczeń można skorzystać przy odnowie uzdrowiska w Laoszynie. Mamy już kilka pomysłów na współpracę z Bardejowem.

Na wymianę kulturalną między miastami liczy Jan Borek. – Bardejów posiada znakomite zespoły muzyczne, które możemy zaprosić do naszego miasta na Dni Dębicy, zaś nasze mogą uświetnić imprezy w Słowacji – mówi. – W Bardejowie prężnie działają muzea, współpraca mogłaby także odbywać się na tej płaszczyźnie. Z uwagi na niewielką odległość obu miast na pewno skorzysta na wymianie młodzież szkolna.

Podczas wyjazdu do Bardejowa władze Dębicy nawiązały także kontakt z przedstawicielami miast w Czechach, Chorwacji i Ukrainie, które zaowocowały wzajemnymi zaproszeniami do nawiązania umów partnerskich, by wspólnie sięgać po pieniądze z unijnych dotacji.

 
Powyższe działania dotyczą Programu dla Dębicy:

  • Szeroka promocja miasta i regionu jako społeczności zorganizowanej w działaniu i walce o środki unijne
  • Współpraca międzygminna i ponadregionalna - szeroko rozumiane działania


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej