<< powrót na stronę główną dziś jest: 10.10.2024 r.  
 


09.06.2010 - Uczyli pierwszej pomocy
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dni Dębicy na półmetku
04-06-2008

Po znakomitym koncercie Feel, kolejnymi wspaniałymi występami bawili dębiczan bluesowy Breakout inaugurujący jubileuszowe X Dni Sztuki oraz Golec uOrkiestra. Nie tylko gwiazdy zostały gorąco przyjęte przez mieszkańców naszego miasta. Swoją publiczność miały występy Tercji Pikardyjskiej oraz orkiestry dęte. Wszystkie koncerty oglądało po kilka tysięcy dębiczan. W najbliższych dniach czekają nas kolejne atrakcje.

Obchody Dni Dębicy zaczęły się w piątek od pokoleniowego biegu sztafetowego z ogniem olimpijskim. Poprowadzili go: Józef Lipień, mistrz świata i Jan Michalik dwukrotny mistrz Europy w zapasach w stylu klasycznym. Towarzyszył im Janusz Urbanik, były zapaśnik i aktualny prezes Klubu Sportowego „Wisłoka”.

W Rynku uczniowie dębickich szkół wypuścili do nieba 650 baloników, tyle ile lat liczy Dębica. Dni Dębicy otworzył burmistrz Paweł Wolicki.

- Życzę by te Dni Dębicy były wspaniałą, bezpieczną zabawą – mówił podczas otwarcia. - Zaproście wszystkich swoich krewnych, znajomych, bawmy się wspólnie. Dębica się bawi!

Pierwszego dnia najważniejsze były dzieci, to dla nich na scenie występowała dębicka młodzież, a artyści z Teatru Wagabunda przygotowali ciekawe konkurencje i zmagania sportowe. Zaśpiewał Breakout, legenda bluesa. Wielkim wydarzeniem artystycznym było otwarcie w Muzeum Regionalnym wystawy poświęconej życiu i twórczości Tadeusza Kantora.

W sobotę 31.05.2008 odbył się pierwszy memoriał im. Kazimierza Lipienia w zapasach stylu klasycznym rozegrany w formie gali wagi lekkiej. W tej kategorii startował były złoty medalista olimpijski i patron zawodów. Walki przeplatane były występami tanecznymi oraz pogawędkami z byłymi mistrzami zapasów klasycznych, którzy licznie przybyli na uroczystość. Młodych zawodników obserwowali: Józef Lipień, Jan Michalik, Ryszard Świerad, Czesław Kwieciński, Roman Bierła, Czesław Korzeń, Jan Falandys, Wacław Orłowski, Wiesław Kuciński. Całość gali profesjonalnie komentował Andrzej Supron, były zapaśniczy mistrz i sędzia, a teraz także aktor i prezenter.

 W rewelacyjnym stylu rozegrał swoje walki młody utalentowany zapaśnik Wisłoki Mariusz Furgał zdobywając pierwsze miejsce, drugie miejsce zajął Mistrz Polski Sylwester Charzewski z Gryfu Chełm, trzecie miejsce Edvard Berseghyan, zawodnik rodem z Armenii, posiadający polskie obywatelstwo, który na turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w ubiegłym tygodniu zajął trzecie miejsce. To właśnie z nim o brąz w gali przegrał drugi reprezentant Wisłoki Dominik Haba, dopiero na piątym miejscu ukończył zawody Mistrz Europy i vicemistrz Świata Wahan Joharyan ze Szwecji. Szóste miejsce zdobył Piotr Zurawik (Unia Rzcibórz), siódme Marger Porman (Estonia), ósme Dariusz Marszałkowski (Cartusia Kartuzy).  Mariusz Furgał z rąk prezesa KS Wisłoka Janusza Urbanika otrzymał główną nagrodę 2000 euro. Puchar ufundowany przez byłego zawodnika Jana Swóła za najładniejszą akcję techniczną skład sędziowski przyznał jednogłośnie Dominikowi Habie , który w trakcie gali popisywał się pięknymi rzutami suplesowymi i wynoszeniami z parteru.

W Rynku można było podziwiać Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”, grupę folklorystyczną z Puurs z Belgii, oraz tancerzy z zespołów: „Gryfici”, „Halicz”, i „Rochy”. Z zapartym tchem dębiczanie oglądali pokaz akcji ratowniczej strażaków z Puurs z Belgii i ich przyjaciół z Dębicy. Następnie mieszkańcy podziwiali teatr uliczny „Kuglarze” i iluzjonistę Dona Carlosa. Atrakcją okazał się koncert klasyków, czyli grupy „Tercja Pikardyjska”. Największe tłumy przyciągnął jednak sobotni koncert zespołu "Golec uOrkiestra”. Obejrzało go kilka tysięcy widzów. Po radosnym koncercie bliźniaków z Milówki dębiczanie z zachwytem oglądali spektakl w wykonaniu Tancerzy Ognia z Legnicy.

W niedzielę mieszkańcy uczestniczyli we mszy świętej dziękczynnej za 650 – lat Dębicy, odprawionej pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Następnie w Rynku zaprezentowały się dziecięce grupy teatralne z Domu Kultury „Śnieżka”, przedstawiony został spektakl teatralny „Wesoła Ferajna Berniego” oraz grupy dziecięce i młodzieżowe z Dębicy. Atrakcją dla najmłodszych byli szczudlarze, którzy przechadzali się po Rynku.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się parady i koncerty orkiestr dętych. Przed publicznością zaprezentowały się Orkiestra Dęta Gminy Dębica z mażoretkami, w strojach górników siarkowych Orkiestra Dęta z Tarnobrzega z mażoretkami, Miejska Orkiestra Dęta z Dębicy z mażoretkami oraz Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, która pokazała musztrę paradną. Gorąco przyjęto także występ Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Stanisława Świerka i grupę folklorystyczną z Puurs.

Poniedziałek przebiegał pod hasłem „Sportowa Dębica”. W Domu Kultury „Mors” odbyły się spotkania młodzieży szkolnej ze sportowcami, na basenie rozegrano Otwarte Mistrzostwa Dębicy Amatorów w Pływaniu a na stadionach mecze studenci kontra reprezentanci dębickich szkół średnich oraz byli i obecni reprezentanci dębickich drużyn. Drużynę "Białych" poprowadził były trener Igloopolu Bronisław Błaszkiewicz, a zespołem "Czerwonych" Jan Kasowicz, były trener „Wisłoki”.

Po 60 (2 x 30 min) minutach rywalizacji toczonej w przyjacielskiej atmosferze górą okazali się "Biali", którzy po bramkach Bobka (2), Mitka (2) i Podlaska pokonali 5: 3 „Czerwonych", dla których gole zdobyli Piątek, Kalita i Stefanik.  

W Rynku prezentowały się zespoły z Osiedlowego Domu Kultury „Emka”.

We wtorek w Rynku odbyła się parada kawalerii, którą stanowił szwadron 5 Pułku Strzelców Konnych dowodzony przez wachmistrza Mariana Klimka. Żołnierze na koniach i bryczki uświetniły podsumowanie VI edycji konkursu Armia Krajowa w powiecie dębickim. Wieczorem w Rynku odbył się koncert kapel ludowych „Dębiczanie” i „Solidarny Senior”.

Dzisiaj (4 czerwca) świętowanie odbywa się pod hasłem „Dębica Teatralna”. W Domu Kultury Firmy Oponiarskiej o godz. 13 i o 18 odbędzie się spektakl teatralny "Oskar i Pani Róża”, w reżyserii dębiczanki Anny Augustynowicz, jednego z najlepszych polskich reżyserów teatralnych. W Rynku, o godz. 16 - widowisko sztuki lalkarskiej „Motyl”. Przedstawienie oparte jest na mitach i opowieściach apokryficznych, w wykonaniu Teatru Lalki i Przedmiotu przy współudziale Dębickiej Młodzieżowej Akademii Sztuki Aktorsko - Wokalnej, o godz. 21 - "Prometeusz” na motywach Ajschylosa w wykonaniu: grupy „Walny Teatr” i grupa „Avis”.

Podczas „Dębicy Estradowej” (5 czerwca) w spektaklu teatralno – muzycznym „20 najśmieszniejszych piosenek Europy” zaprezentuje się znakomity aktor Mariusz Kilian, dębiczanin. Recital o godz. 18 w Domu Kultury "Mors".

W ramach „Dębicy Kabaretowej”, 6 czerwca” wystąpią czołowe polskie kabarety „Otto”, „Grupa MoCarta” (w zastępstwie „Łowców Kropka B.”, którzy nie przyjadą do Dębicy), „Słuchajcie” oraz dębicki „A-bzik”. Galę poprowadzi znany satyryk Artur Andrus.   Koncert o godz. 18 w Domu Kultury "Mors".

W tym dniu niezwykłą atrakcję przygotowało także Muzeum Regionalne w Dębicy, które podczas „Nocy Muzeów”, od godz. 21 do godz. 6 następnego dnia prezentować będzie wystawę poświęconą życiu i twórczości Tadeusza Kantora oraz dębicką księgę wójtowską z XVII wieku.

„Dębica Młodych” to czas prezentacji zespołów młodzieżowych z miasta i gminy Dębica. Po ich koncertach, 7 czerwca br., wystąpi Andrzej „Piasek” Piaseczny oraz grupa „Dżem”. W Miejskim Gimnazjum nr 2 odbędzie się festyn osiedlowy „Kopernikalia”.

 Pokazy najlepszych dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych, muzycznych i solistów z Dębicy rozpocznie 8 czerwca br. dzień „Dębica Tańczy”. Na scenie zaprezentują się artyści z Biesiady Sarmackiej, grupa „Brathanki” z dębiczaninem Adamem Prucnalem. Wieczorem odbędzie się wspólne oglądanie meczu Polska Niemcy oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Combo”. Świętowanie zakończy pokaz sztucznych ogni.

 

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej