<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.07.2024 r.  
 


27.04.2009 - Misiewicz i jego przyjaciele
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Do Dębicy dołączyło węgierskie Kapuvar
14-04-2008

Kolejne miasto z kraju Unii Europejskiej, węgierskie Kapuvár, przystąpiło do programu „Europa Miast”, którego autorem jest Dębica. Delegacja z Węgier przebywała w Dębicy od 11 do 13 kwietnia br. To już trzecie miasto partnerskie Dębicy, po belgijskim Puurs i hiszpańskim Muro, władzom którego spodobał się program "Europa Miast".

Program zakłada współpracę 27 miast partnerskich we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Skorzystać mają z niego mieszkańcy tych samorządów.

- Tworzymy współpracę na poziomie lokalnych samorządów a nie rządów państw – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. - Poprzez bezpośrednie kontakty różnych środowisk: przedsiębiorców, artystów nauczycieli, organizacji pozarządowych, tworzy się nowy rynek zbytu, zwiększa potencjał pozyskiwania nowych doświadczeń, wiedzy i możliwość poznawania kultury innych krajów.

Z wizytą do Dębicy przyjechał György Hámori, burmistrz Kapuvár, wraz ze swoim zastępcą Gáborem Németh-Csóka i Jozef Pékiem, tłumaczem. Goście spacerowali po mieście, odwiedzili Muzeum Regionalne, zapoznali się z działalnością Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Celem ich wizyty było jednak podpisanie umowy partnerskiej i przystąpienie do programu „Europa Miast”.

- Szukaliśmy miasta partnerskiego w Polsce a program Europa Miast, bardzo nam się spodobał – mówi György Hámori, burmistrz Kapuvár. – Widzimy szanse współpracy na wielu płaszczyznach, program daje możliwość realizacji tych przedsięwzięć w wielu krajach Europy. Zwiedziliśmy także Dębicę, która jest bardzo interesującym miastem. Podoba się nam jej położenie, widzieliśmy panoramę miasto ze wzgórza.

Kapuvár jest miastem o charakterze przemysłowym, posiada zakłady mięsne, tekstylne. Znane jest także, jako uzdrowisko, posiada baseny termalne z wodami leczniczymi. Miasto liczy 11 tysięcy mieszkańców, za kilka lat obchodzić będzie jubileusz 850 - lecia.

- Związek miast w ramach naszego programu będzie już silnym partnerem do rozmów w europejskich instytucjach – mówi Paweł Wolicki. – Chcemy, by z potencjału „Europy Miast” korzystali mieszkańcy Dębicy.

Miasto w ramach programu chce pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej  na budowę centrum konferencyjnego oraz targowo – festiwalowego oraz remont obecnych obiektów kulturalnych i sportowych. W Dębicy odbywałyby się doroczne spotkania konwentu miast oraz festiwale, podczas których prezentowany byłby dorobek kulturalny miast partnerskich.

W ramach programu mieszkańcy będą mogli skorzystać z taniej oferty turystycznej, poznać kulturę krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej, nawiązać współpracę handlową, zaprezentować swoje firmy w innych krajach. Program stworzy także ofertę edukacyjną oraz pozwoli na szerszą możliwość dofinansowania z funduszy europejskich. Jednym z elementów, które mają powstać w ramach programu a będą służyły mieszkańcom jest portal informacyjny. Ma on ułatwić mieszkańcom wszystkich miast uczestniczącym w projekcie, kontaktowanie się zarówno w sprawach biznesowych, jak również turystycznych, kulturalnych, edukacyjnych oraz personalnych.

 


Fot. Tomasz Rowiński 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej