<< powrót na stronę główną dziś jest: 26.04.2024 r.  
 


23.01.2012 - Na to spotkanie z emerytami MOPS czekają cały rok
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Wspólne problemy – wymiana doświadczeń
11-12-2007

Wymianie dobrych praktyk w pracy ośrodków pomocy społecznej było poświęcone spotkanie w Urzędzie Miejskim w Dębicy, które odbyło się 10 grudnia. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia Miast Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Miasta byłego Centralnego Okręgu Przemysłowego borykają się z podobnymi problemami. Jest nimi na pewno stosunkowo duże bezrobocie i konieczność wspomagania rodzin osób bezrobotnych. Wybudowane w przeszłości duże zakłady przemysłu ciężkiego po transformacji ustrojowej w Polsce znalazły się w trudnej sytuacji. Większość z nich zwolniła część załogi. Pozwalniani pracownicy nadal nie mogą znaleźć zatrudnienia w swoich miastach, gdyż ich kwalifikacje nie odpowiadają nowym wyzwaniom i innej strukturze zatrudnienia. Zasiłki dla bezrobotnych już się skończyły. Przechodzą tym samym w orbitę zainteresowania ośrodków pomocy społecznej. Dodatkowym problemem jest to, że są to ludzie w większości starsi.

Właśnie funkcjonowaniu Domu Dziennego Pobytu w Dębicy było poświęcone pierwsze wystąpienie kierowniczki tej placówki Haliny Cholewy. Tych samych problemów dotyczyła prezentacja dębickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzonego przez Europejską Szkołę Nowych Technologii i Turystyki oraz Fundację Educare et Servire. Prezentacji dokonali: prezydent fundacji Antoni Kamiński i Agnieszka Kudroń.

Kolejne wystąpienia dotyczyły funkcjonowania dębickiego Stowarzyszenia „Ad Astram, Klubu Integracji Społecznej prowadzonego przez Marzenę Sochę z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, budowania partnerstwa lokalnego na przykładzie pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pionkach (prelegent Jolanta Michajluk, kierowniczka ośrodka) i Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Mościckiego.

Zebrani przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej Stowarzyszenia Miast Centralnego Okręgu Przemysłowego zgodnie stwierdzili potrzebę kolejnych tego typu spotkań.


Fot. Andrzej Janiec

 
Powyższe działania dotyczą Programu dla Dębicy:

  • Nawiązanie do dawnych tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego i wykorzystanie jego dobrych wzorców dla rozwoju przedsiębiorczości w Dębicy


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej