<< powrót na stronę główną dziś jest: 25.06.2024 r.  
 


08.12.2007 - Żel arty Pawluśkiewicza w galerii
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Uroczystości z okazji 89 rocznicy odzyskania niepodległości
12-11-2007

Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu grupy Feniks rozpoczął w Rynku oficjalne obchody Święta Niepodległości w Dębicy. Uroczystość była także okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla miasta” sześciu mieszkańcom, którzy swoimi działaniami przyczynili się do rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego Dębicy.

Mieszkańców zgromadzonych w Rynku powitał Jan Borek, przewodniczący Rady Miejskiej. Następnie z przemówieniem wystąpił Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – Jest to jedno z najbardziej radosnych świąt w dziejach Polski – mówi burmistrz. - Nic nie jest dla narodu tak ważne, jak posiadanie własnego państwa. Polska po 123 latach narodowej niewoli odzyskała niepodległość. Polacy znów mogli swobodnie mówić i pisać w ojczystym języku. Budując silną, wolną i samorządną Polskę, musimy pamiętać o tych, którzy oddali za wolność życie, zarówno w okresie zaborów, jak i za czasów PRL.

Po przemówieniu burmistrza wiązankę okolicznościowych melodii wykonała Miejska Orkiestra Dęta. W jej towarzystwie dębiczanie przeszli w pochodzie na Plac Solidarności, gdzie delegacje samorządowe, związków, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i Krzyżem Solidarności. Następnie w kościele Św. Jadwigi odbyła się uroczysta msza. Po jej zakończeniu złożono kwiaty pod pomnikiem Matki Bożej na Placu Gryfitów. W Rynku tradycyjnie rozegrano Bieg Niepodległości. Podczas uroczystej gali w Domu Kultury „Mors” wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Miasta Dębicy”. Medale przyznane przez Radę Miejską otrzymali: Urszula Rojek, instruktor teatralny, długoletnia dyrektorka Domu Kultury „Śnieżka”,  ks. Stanisław Fiołek, były proboszcz parafii p.w. Św. Jadwigi, ks. Kazimierz Dominiak, pierwszy proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Latoszynie, Stanisław Świerk, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej, Zgromadzenie Sióstr  Służebniczek oraz Edward Brzostowski, były burmistrz Dębicy. Po tej uroczystości odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości, w którym wystąpiła dębicka młodzież.  

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej