<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.07.2024 r.  
 


09.10.2009 - Jubileusz szkoły muzycznej
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dzień Białej Laski
24-10-2007

W Międzynarodowym Dniu Białej Laski, który jest świętem ludzi niewidomych i niedowidzących odbyło się 24 października w Domu Kultury Śnieżka spotkanie członków koła terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Dębicy.

W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Dębicy Paweł Wolicki, jego zastępca Mariusz Trojan, przedstawiciele zarządu okręgu podkarpackiego PZN w Rzeszowie, ks. Henryk Słomba, duszpasterz dębickich niewidomych, Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i inni goście.

Około 270 osób niewidomych i niedowidzących tworzy koło terenowe Polskiego Związku Niewidomych w Dębicy. Należą do niego mieszkańcy Dębicy oraz gmin tworzących powiat dębicki.

W czasie swojego wystąpienia Maria Kabaj powiedziała, że ludzie niewidomi i niedowidzący przestali się wstydzić swojej niepełnosprawności. Starają się uczestniczyć w życiu swojej społeczności lokalnej i związku. Biorą udział w imprezach organizowanych przez koło terenowe PZN, wycieczkach, ogniskach, zabawach, spotkaniach.

Nawiązując do tego wystąpienia burmistrz Paweł Wolicki przypomniał historię brytyjskiego fotografa Jamesa Biggsa. Załamany po utracie wzroku spotkał ociemniałego żołnierza, który wspomógł go dobrą radą: „Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej. Jeśli będziesz chodził razem z innymi, wówczas będziesz tracił nerwy, kiedy będziesz próbował wychodzić samodzielnie”.

Maria Kabaj podziękowała ponadto burmistrzowi Pawłowi Wolickiemu za bezpłatne użyczenie lokalu dla koła terenowego PZN oraz życzliwość, z jaką traktuje sprawy związku niewidomych.

Po oficjalnej części spotkania ociemniała poetka Zuzanna Ostafin recytowała swoje, bardzo optymistyczne, wiersze. Podobnie optymizmem powiało w czasie występu młodzieżowej grupy wokalno-recytatorskiej działającej pod opieką ks. Henryka Słomby z parafii Ducha Świętego.

Powyższe działania dotyczą Programu dla Dębicy:

  • Organizacje pozarządowe - pomocą w działaniu miasta - szeroko rozumiane działania


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej