<< powrót na stronę główną dziś jest: 3.06.2023 r.  
 


09.03.2011 - Oddali hołd żołnierzom wyklętym
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Koncert charytatywny dla Gabrysi
28-10-2014

W ubiegłą niedzielę, tj. 26.10 br. w DK „Mors” odbył się Koncert Charytatywny połączony z akcją pobierania krwi w celu odnalezienia dawcy szpiku dla Gabrysi chorej na białaczkę i innych podopiecznych Fundacji DKMS Polska.

Mottem niedzielnego spotkania stały się słowa papieża Jana Pawła II: „Przejdę przez ten świat tylko jeden raz. Dlatego cokolwiek mogę zrobić dobrego lub jakąkolwiek wyświadczyć przysługę, niech uczynię to teraz”. Od godziny 11.00 do 17.00 każdy chętny spełniający określone kryteria mógł się zarejestrować do bazy dawców. 
Koncert charytatywny rozpoczął się w samo południe i trwał do godziny 18.00. W tym czasie na scenie DK „Mors” zaprezentowało się wielu artystów, muzycznych talentów. Szkoła Podstawowa nr 3 rozpoczęła bajeczką o chorej biedroneczce poszukującej brakujących „czarnych kropek” na swoich skrzydełkach. Głównymi inicjatorkami przedstawienia były p. M. Pęcak, S. Wygonik, U. Poświat. Działająca przy MOK Estrada Dziecięca, w której jeszcze nie dawno śpiewała również Gabrysia zaprezentowała się w kilku piosenkach z Akademii Pana Kleksa. Po koleżankach z Estrady wystąpiły wokalistki ze Studia Piosenki prowadzonego także przez panią  I. Piekarczyk: Zuzanna Grecka, Wiktoria Gawlik, Julia Markiewicz, Oliwia Barwińska i Agnieszka Niedbalec. Po wokalnych występach nadszedł czas na taniec i w suicie tańców kaszubskich zaprezentował się ZPiT Mali Igloopolanie. 6 par dziecięcych  tańczyło pod czujnym okiem instruktorów Kingi i Kacpra Jurka. Sceną tanecznie zawładnęła także Szkoła Tańca i Ruchu Soul Dance, która w 13 odsłonach zaprezentowała nie tylko swoich solistów, lecz także grupy taneczne czy duet. Tancerze zostali przygotowani przez choreografów: panie E. Mędrek-Śliwa, I.Wójcik i P.Bester. Po raz kolejny nadszedł czas na wokalistów i tym razem scena należała do Laury Wiktor i Igi Misy reprezentantek Vocal Studio prowadzonego przez p. K. Godzisz-Antonik. W programie słowno-muzycznym zatytułowanym „Nie żyjesz wyłącznie dla siebie” wystąpiła Młodzieżowa Grupa Safo działająca przy MOK z p. I.Ceglarz na czele. Po swoich kolegach i koleżankach z grupy zaśpiewały Ola Ożóg i Patrycja Węgrzyn. O godzinie 16.00 dla Gabrysi zaśpiewali wokaliści z Dębicy- Karolina Chmiel i Paweł Pieniążek- oraz przyjezdni goście, wśród nich uczestniczka programu telewizyjnego „Must Be The Music” Luiza Ganczarska oraz uczestnik „The Voice of Poland”- Kacper Leśniewski. Łącząc siły, na zakończenie swoich występów wspólnie zaśpiewali piosenkę zespołu Golden Life „Życie, choć piękne tak kruche jest”.
Na scenie pojawił się również p. Piotr Szczerba, bohater ostatniej akcji ratowania życia, który podzielił się swoją historią jako dawcy.
 Ostatnim punktem niedzielnego koncertu były koncerty Szkoły Muzycznej. Wystąpiła Anna Prucnal z akompaniamentem p. Lubow Pendereckiej oraz Marcin Guzik na akordeonie. Pod dyrekcją p. Andrzeja Korusa Zespół Instrumentów Dętych zaprezentował się w dość egzotycznych melodiach.

- Dębiczanie po raz kolejny wykazali się ogromną wrażliwością i chęcią niesienia pomocy. W dniu wczorajszym byłam ogromnie poruszona i wzruszona patrząc na długie kolejki chętnych do podzielenia się sobą... na rozśpiewane i roztańczone dzieci, na młodzież wypowiadającą się poprzez poezję i wykonywane pieśni, które sprawiały, że w niejednym oku błysnęła łza. Już wiemy że zarejestrowało się grubo ponad 1000 osób. Przez scenę DK Mors przewinęło się około 300 osób. A co najważniejsze - nikt nie narzekał, nikt nie dyskutował o polityce - wszyscy byli uśmiechnięci. – podsumowała wydarzenie Elżbieta Kęsik, dyrektor MOK. - Więc to prawda - kiedy dajesz coś z siebie stajesz się po prostu szczęśliwszy. Życzę wszystkim Państwu zaangażowanym w akcję, dzieciom i młodzieży - abyście jak najczęściej zauważali…  szczęście.

Głośno rozpropagowana akcja i bezinteresowna pomoc mnóstwa osób przyczyniły się do wciąż rosnącej kolejki potencjalnych dawców w holu DK „Mors”. Około 160 wolontariuszy wspomagało organizację akcji, była to zarówno młodzież szkolna, która poprzez wieszanie plakatów, rozdawanie ulotek, informowanie przechodniów o akcji starała się dotrzeć do każdego mieszkańca Dębicy, oraz osoby pełnoletnie które pomagały w rejestracji. Panie pielęgniarki, pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z dyrektor p. Elżbietą Kęsik, ks. Mariusz, p. Agnieszka Kwiatkowska- koordynatorka Fundacji DKMS Polska ds. rekrutacji dawców, p. Małgorzata Lipińska, p. Monika Feherpataky i wiele, wiele innych osób, które całym sercem zaangażowały się w pomoc Gabrysi.
W akcję pomocy dla Gabrysi włączyli się również przedsiębiorcy: p. W. Grzyb oraz firma Arkus & Romet Group, p. J. Zybura oraz drukarnia ZET, p. B. Filipek oraz firma Catering STAF, p. R. Bukowski oraz Cukiernia Bukowski.

Organizatorami akcji była Fundacja DKMS Polska wraz z  Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy.
Honorowy patronat objął Burmistrz Miasta p. Paweł Wolicki.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i mamy nadzieję, że dzięki pomocy, serdeczności i miłości tak widocznej w ubiegła niedzielę uratujemy kolejne życie...

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

                   JP II 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej