<< powrót na stronę główną dziś jest: 28.03.2024 r.  
 


31.05.2009 - Uczestnicy Konwentu Europy Miast dla rodziny
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Miejcie nadzieję…
17-06-2014

Piękną oprawę miała druga edycja konkursu wokalnego „Tylko polska piosenka” zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. Konkurs pod honorowym patronatem burmistrza miasta Dębicy Pawła Wolickiego obejmował lata 80 i 90 i odbywał się pod hasłem „Miejcie nadzieję”.

Tego samego dnia w Domu Kultury „Mors” wręczono nagrody dla wyróżniających się twórców, animatorów i sponsorów dębickiej kultury. Wszystko zwieńczył znakomity koncert Jacka Wójcickiego. Przypomnijmy tylko, że w roku ubiegłym gościem konkursu była Halina Kunicka.

W tegorocznej edycji konkursu „Tylko polska piosenka” wzięło udział 13 solistów i 1 zespół. Uczestnicy przedstawili pod osąd jury po dwie piosenki: jedną z lat ’80 i ’90 związaną z 20-leciem transformacji ustrojowej oraz drugą dowolną. Jury w składzie: Alicja Płonka, Beata Pisarczyk, Agnieszka Augustynowicz i Kamil Piękoś przyznało następujące nagrody:
W kategorii wiekowej 13-17 lat: I miejsce - Marysia Socha, II miejsce ex aequo – Iga Dąbrowska i Milena Gawlik, III miejsce – Adrianna Legutko. Wyróżnienia otrzymały Iga Misa i Joanna Kosiba.
W kategorii wiekowej 17+ laureatem została Natalia Królikowska, II miejsce zdobyła Patrycja Węgrzyn, III – Wiktor Różak.
W kategorii zespoły Grupa Wokalna Safo otrzymała statuetkę.
Nagrody wręczali: Mariusz Trojan, zastępca burmistrza Dębicy, Elżbieta Kęsik, dyrektor MOK oraz Alicja Płonka, przewodnicząca pracom jury.
Elżbieta Kęsik mówiąc o przypadających w tym czasie obchodach 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności powiedziała, że jest to szczególna okazja, aby uhonorować ludzi i instytucje, którzy dobrze zasłużyli się w minionym roku dębickiej kulturze. Te nagrody, to symboliczne „Żagle Kultury”. W kategorii „działalności artystycznej promującej wartości patriotyczne i pracę na rzecz utalentowanej młodzieży dębickiej” „Żagle Kultury” wręczono: Agnieszce Augustynowicz, Izabeli Ceglarz, Beacie Pisarczyk, Grzegorzowi Stanochowi, Agnieszce Jackowskiej-Drożdż, Mateuszowi Pieniądzowi, Miejskiej Orkiestrze Dętej na ręce Stanisława Świerka i Stanisława Tokarczyka oraz Młodzieżowej Grupie Artystycznej SAFO.
„Za wspierania edukacji artystycznej i inicjatyw kulturalnych będących wyrazem lokalnego patriotyzmu” nagrody „Żagla Kultury” otrzymali wierni sponsorzy: Leszek Wepsięć, Andrzej Barszcz i Łukasz Darłak.
Zwieńczeniem tego obfitującego w piękne i wzruszające chwile dnia był koncert Jacka Wójcickiego. W pełni zasługuje on na miano barda wolności. Jego kariera zaczęła się w Piwnicy pod Baranami, kabarecie krakowskim prowadzonym przez Piotra Skrzyneckiego. Właśnie w tym kabarecie Jacek Wójcicki wyśpiewywał dekret o stanie wojennym, którym zaklejone byłe miasta i wsie Polski w grudniu 1981 roku. Cenzura nie mogła zakazać wykonywania tego utworu na scenie, choć wszyscy wiedzieli, że obnaża to idiotyzm tego rzekomego prawa. Dębiczanie widzieli kilkakrotnie występy Jacka Wójcickiego. Gościł w Dębicy z Nieszporami Ludźmierskimi, niezapomnianym oratorium z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, notabene również kompozytora wielu piosenek Piwnicy pod Baranami..
Swoją ogólnopolską karierę Jacek Wójciki zaczynał rolą w kultowym już filmie Magdaleny Łazarkiewicz „Ostatni dzwonek” zrealizowanym w 1989 roku. To właśnie z tego filmu przypomnianego niedawno przez telewizję polską pochodzi piękna piosenka „Modlitwa o wschodzie słońca”. Piosenka i film stał się wyrazem buntu, ale i marzeń młodych i nie tylko młodych ludzi, w okresie, gdy w Polsce rozpoczęły się zmiany ustrojowe.
Jacek Wójcicki i tym razem nie zawiódł dębickich widzów. Przedstawił starsze i nowe piosenki ze swojego repertuaru i zaprzyjaźnionych z nim artystów m.in. Ewy Demarczyk, Marka Grechuty i innych.



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej