<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.07.2024 r.  
 


15.10.2009 - Chodnikiem będzie bezpieczniej
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

W Dębicy upamiętniono ofiary Katastrofy Smoleńskiej
14-04-2014

12 kwietnia na Placu Mikołajkowów został odsłonięty Memoriał Smoleński. Pomnik ten upamiętnia 96 osób, które zginęły w katastrofie Smoleńskiej w 2010 roku. W uroczytościach wziął udział burmistrz Dębicy Paweł Wolicki oraz jego zastępcy Mariusz Trojan i Jerzy Gągała oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Leski.

W kościele p.w. św. Jadwigi odprawiono uroczystą mszę św., której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

-Memoriał ma przywrócić godność, wielkość tych, którzy 74 lata temu zostali pomordowani nie tylko w Katyniu. Także tych, którzy 4 lata temu zginęli jakby w konsekwencji tych zdarzeń. Bo historii nie da się rozerwać. Jedna sekwencja łączy się z drugą.  - mówił podczas kazania biskup Jeż.

Do Dębicy specjalnie na tę uroczystość przybyli również krewni rodzin ofiar Katastrofy Smoleńskiej żona senatora Stanisława Zająca - Alicja Zając oraz córka posłanki Grażyny Gęsickiej - Klara Gęsicka.

Zbigniew Drzymała, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy przedstawił zebranym historię Placu Mikołajkowów i genezę pomysłu upamiętnienia na nim zamordowanych na Wschodzie polskich oficerów związanych z Ziemią Dębicka.

-Tak zwana Dębicka Lista Katyńska liczy obecnie około 50 nazwisk - mówił Zbigniew Drzymała.

Memoriał poświęcił biskup Andrzej Jeż, a ceremonii jego odsłonięcia dokonali Alicja Zając, Klara Gęsicka, poseł Jan Warzecha oraz Stefan Bieszczad.

Uważam, że dobrze się stało, że w naszym mieście dajemy dowód, że pamiętamy o historii i nie boimy się tego publicznie pokazywać - mówi burmistrz Dębicy Paweł Wolicki. W uroczystości odsłonięcia Memoriału Smoleńskiego wzięło udział kilkuset mieszkańców miasta. 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej